Dylatacje
dylatacje

Dylatacje

Dylatacje są bardzo ważnym elementem w budownictwie, ponieważ materiały użyte w obiektach budowlanych mogą się rozszerzać w różnym stopniu pod wpływem temperatury, co może prowadzić do powstawania naprężeń i odkształceń w konstrukcji. Aby zapobiec tym problemom stosuje się szereg rozwiązań, które pozwalają na swobodne rozszerzanie się poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jakie są rodzaje przerw dylatacyjnych i jakie są ich funkcje? O tym w dalszej części artykułu.

Rodzaje dylatacji

Aby zapobiec negatywnym zjawiskom powodującym zarysowania lub pęknięcia konstrukcji w okresie eksploatacji należy stosować działania zapobiegawcze, jednym z nich jest stosowanie przerw dylatacyjnych. W zależności od miejsca występowania wyróżnia się następujące rodzaje przerw dylatacyjnych:

  • Konstrukcyjne – pozwalają na podział obiektów o znacznych wymiarach. Dylatacje konstrukcyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak gumy, tworzywa sztuczne czy metal. Są one montowane między poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi, np. w miejscach gdzie zmienia się sposób posadowienia, następuje zmiana układu konstrukcyjnego lub w celu oddzielenia elementów konstrukcyjnych w jednym przekroju zapewniając swobodną pracę względem siebie.

  • Termiczne – materiały budowlane charakteryzują się rozszerzalnością termiczną co powoduje ich skurcz lub wydłużenie. Dylatacje termiczne są bardzo ważnym elementem, ponieważ chronią konstrukcje przed nadmiernymi naprężeniami i odkształceniami powstałymi w wyniku oddziaływania temperatury zabezpieczając obiekt przed zarysowaniem. Zastosowanie dylatacji termicznych pozwala na eliminacje naprężeń i odkształceń z poszczególnych części obiektu.

  • Przeciwdrganiowe – służą do tłumienia drgań i wstrząsów w budynkach. Przerwy tego typu znajdują swoje zastosowanie w budownictwie przemysłowym oddzielając elementy konstrukcyjne przed wpływem drgań, oddziaływań dynamicznych lub akustycznych generowanych przez maszyny. Przerwy tego typu stosuje się również w strefach objętych szkodami górniczymi lub zagrożonymi trzęsieniami ziemi.

Zobacz też:

Dylatacja posadzki – jakie są rodzaje dylatacji?

Dylatacje ścian działowych

Co to jest jastrych? Rodzaje jastrychów

Przyczyny pęknięć posadzki i ich naprawa

Wykonywanie konstrukcji betonowych – Odbiór deskowania

Pielęgnacja betonu

Klasy wytrzymałości betonu wg Eurokodu 2 PN-EN 1992

dylatacje
Udostępnij:
Dylatacje
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022