Cloud computing - zalety implementacji
Cloud computing, kostki z chmurami, czerwona kostka z białą chmurą

Cloud computing – zalety implementacji

W zdecydowanej większości branż na całym świecie istnieje niezwykle wysoka konkurencja, co z kolei powoduje, że przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, by zyskiwać zainteresowanie klientów. Jedną z najważniejszych kwestii są inwestycje w nowoczesne technologie cyfrowe, takie jak cloud computing. Tym mianem określa się zaawansowane narzędzia chmurowe, dzięki którym możliwe jest dostarczanie i testowanie rozwiązań i usług w czasie rzeczywistym. Jakie dokładnie zalety płyną z implementacji cloud computingu? Szczegółowo na to pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Czym jest cloud computing? 

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych technologii i rozwiązań cyfrowych, które sprawiają, ze prowadzenie biznesu staje się prostsze i efektywniejsze, a dodatkowo zyskuje się znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych, co doceniają klienci. Jednym z rozwiązań, które w ostatnich latach bardzo mocno zyskało na popularności, jest cloud computing, czyli chmura obliczeniowa. Jest to niezwykle zaawansowana usługa, która w ogromnym stopniu zmienia sposób prowadzenia przedsiębiorstw.

Wyróżnikiem cloud computingu jest fakt, iż zewnętrzny podmiot dostarcza klientowi, czyli danej firmie określone zasoby obliczeniowe, takie jak bazy danych, aplikacje, serwery i pamięć, jednak wykorzystywany jest do tego wyłącznie internet. Cloud computing to jeden z elementów modern architecture. Więcej o modern architecture można przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/modern-architecture/

W ramach tego modelu dostarczanie wszystkich usług przebiega w sposób całkowicie zdalny, zaś dane są przechowywane w zewnętrznych centrach danych. Nie wykorzystuje się wówczas lokalnych serwerów dedykowanych. Firmy, które podejmują decyzję o skorzystaniu z cloud computingu, odnoszą wiele korzyści. Przede wszystkim, nie muszą ponosić kosztów związanych z inwestycjami w infrastrukturę IT, dzięki czemu można znacznie ograniczyć koszty i jednocześnie skupić się na prowadzeniu działalności – pozyskiwaniu klientów, poszukiwaniu dostawców itd. 

Skutki implementacji cloud computingu 

Jakie są skutki wprowadzenia cloud computingu w ramach przedsiębiorstwa? Najważniejsza rzecz to fakt, iż od tego momentu znika już konieczność przechowywania danych przedsiębiorstwa na fizycznych dyskach. Od tej pory są one dostępne w ramach chmury, czyli wirtualnego dysku na serwerach ulokowanych poza siecią lokalną. Ten fakt przyczynia się do znaczącego wzrostu bezpieczeństwa przetwarzanych przez firmę danych. 

Oprócz tego, wszyscy uprawnieni pracownicy mający dostęp do bazy danych mogą w bardzo szybki sposób pozyskiwać rozmaite informacje i podejmować trafne decyzje, co również poprawia sposób komunikacji – zarówno między pracownikami jak i z klientami i partnerami biznesowymi. 

Firmy, które zainwestują w cloud computing, nie mają również trudności wynikających z ograniczeń sprzętowych. Trzeba pamiętać o tym, że przedsiębiorstwa posiadające wyłącznie fizyczne serwery często borykają się z problemami technicznymi i przeciążeniami, np. w momencie, gdy liczba wejść na stronę WWW jest bardzo duża. W przypadku, gdy wykupi się usługę cloud computingu, nie ma takiego ryzyka. Bez względu na to, jaki będzie ruch w ramach strony internetowej, cała infrastruktura będzie działała równie dobrze. Jest to niezwykle istotne w przypadku sklepów internetowych, dla których bardzo ważne jest, by zapewnić swoim klientom dostępność usług na możliwie najwyższym poziomie. 

Korzyści wynikające z postawienia na cloud computing 

Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z usługi cloud computingu, odnoszą wiele korzyści. Mowa tutaj na przykład o tym, iż dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość współdzielenia plików online. Sprawia to, iż wszyscy pracownicy widzą wszystkie zmiany wprowadzane przez swoich kolegów, dlatego znacząco ułatwia to realizację wspólnych projektów. 

Nie sposób nie wspomnieć też o tym, iż bardzo często usługi chmurowe rozlicza się w modelu pay as you go. Na czym to polega? Przedsiębiorcy płacą wówczas wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście korzystali z określonych produktów i usług. W takim przypadku nie ma ryzyka, że będzie płaciło się za usługi, z których się nie korzystało. 

Warto też nadmienić, iż wdrażanie technologii cloud computingu w przedsiębiorstwie zazwyczaj przebiega wyjątkowo sprawnie, a czas trwania implementacji nie jest długi. Ponadto usługa ta wyróżnia się skalowalnością – w zależności od potrzeb można zwiększać jej zakres. 

Wśród renomowanych firm oferujących kompleksowe usługi w zakresie cloud computingu jest Mindbox. Szczegółowe informacje na jej temat można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/


Artykuł Partnera


Cloud computing
Udostępnij:
Cloud computing – zalety implementacji
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022