Praca front-end developera: jak zdobyć wymarzone stanowisko?
pracujący programista nad front-endem, w ręce trzymający telefon, w tle widać stojący kubek z kawą na wynos oraz okulary

Praca front-end developera: jak zdobyć wymarzone stanowisko?

Na rynku pracy brakuje doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych programistów, a niedobory dotyczą też tzw. front-end developerów. To specyficzna nisza w branży IT. Popyt na front-endowców rzeczywiście jest znaczący, a ich praca na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawsza, niż zajmowanie się back-endem. Nad czym tak naprawdę pracują front-end developerzy? Ile zarabiają i jak zdobyć wymarzone stanowisko w tym zawodzie?

Front-end developer: kim jest i czym się zajmuje?

Front-end developer to programista odpowiedzialny za projektowanie tej części aplikacji, z której korzystają jej użytkownicy. Nie zajmuje się natomiast back-endem, czyli zapleczem programu. Tylko co to tak naprawdę oznacza?

W praktyce front end developer projektuje interfejs, wdraża grafiki oraz elementy interaktywne, z których korzystają użytkownicy aplikacji. Wyjaśnijmy to na przykładzie prostego sklepu internetowego. Zadaniem front-end developera jest stworzenie koszyka zakupowego lub listy polecanych produktów. Nie zajmuje się natomiast bazą danych, w której zapisywane są informacje o produktach lub zamówieniach klientów. Interesuje go tylko to, co widzi i może zrobić klient sklepu – działanie strony czy baz danych pozostawia back-end developerom.

Jak zostać front-end developerem?

O specjalności we front-end developmencie warto pomyśleć już na etapie nauki programowania. Do pracy na tym stanowisku niezbędna jest znajomość przynajmniej niektórych front-endowych języków programowania. Najpopularniejsze z nich są JavaScript, CSS, React oraz HTML, choć wiele firm poszukuje też programistów biegłych w mniej znanych językach programowania.

Tak naprawdę równie istotna jest znajomość front-endowych stacków informatycznych. Są to specjalne narzędzia, które mają ułatwić codzienną pracę front-end developerów. Gdy spojrzeć na ogłoszenia pracodawców, okazuje się, że większość z nich wymaga znajomości co najmniej dwóch języków programowania oraz kilku popularnych stacków: https://www.gowork.pl/praca/front-end-developer;st/wroclaw;lOczywiście doświadczenie też jest bardzo ważne – można je zdobyć, projektując własne aplikacje i zamieszczając ich kod na Githubie.

Praca jako front-end developer: jakie umiejętności są najważniejsze?

W pracy front-end developera najważniejsza jest doskonała znajomość języków programowania oraz biegłość w korzystaniu z popularnych narzędzi. Wszyscy programiści muszą logicznie myśleć, ale w ich pracy przydają się też kompetencje miękkie. Front-end developer musi wcielić się w perspektywę klienta i wyobrazić sobie, jak projektowana aplikacja wygląda od drugiej strony. Aby osiągnąć ten cel, musi on blisko współpracować z analitykami IT, który dbają o realizację funkcjonalności zgodnie z założeniami projektu.

Gdzie szukać pracy jako front-end developer?

Pracodawcy poszukujący front-end developerów najczęściej ogłaszają się w serwisach takich jak między innymi GoWork.plNa takich portalach znajdują się oferty dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale także pracowników spoza sektora IT.

Serwisy ogłoszeniowe to najlepsze miejsce na rozpoczęcie poszukiwań wymarzonej pracy jako front-end developer, ale nie należy się do nich ograniczać. Równie dobrym źródłem ofert jest LinkedIn – to serwis społecznościowy szczególnie popularny w branży IT. Warto także odwiedzać targi pracy oraz konferencje organizowane przez firmy związane z sektorem IT. Networking to doskonałe źródło ofert pracy, a wydarzenia branżowe pozwalają poznać nowych ludzi i zaprezentować swoje kompetencje zawodowe.

Ile zarabiają front-end developerzy i co wpływa na wysokość ich pensji?

Zarobki front-end developerów zależą w głównej mierze od doświadczenia, umiejętności oraz znajomości poszczególnych języków programowania. Najlepiej zarabiają programiści, którzy biegle znają React oraz JavaScript. Jeśli chodzi o konkretne kwoty, to te różnią się w zależności od firmy oraz stanowiska. Dobry front-end developer z kilkuletnim doświadczeniem bez problemu zarobi kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Praca front-end developera: jak zdobyć wymarzone stanowisko?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022