6 informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniego żurawia samojezdnego
5 informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniego żurawia samojezdnego

6 informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniego żurawia samojezdnego

Wybór odpowiedniego żurawia samojezdnego opiera się o kilka czynników. Głównie zależy od zakresu prac, jakie ma wykonać ta maszyna. O co może pytać Cię wypożyczalnia żurawi samojezdnych, gdy zadzwonisz do nich w celu wynajmu tego urządzenia? Jakie 6 informacji pomoże w wyborze odpowiedniego żurawia samojezdnego?

Informacje dotyczące ładunku do przeniesienia i jego umiejscowienia

Jest to punkt wyjściowy do wyboru odpowiedniej maszyny. Jakie dokładnie informacje są potrzebne, by dobrać najlepsze dla danego zlecenia parametry żurawia samojezdnego?

 • Udźwig – parametr ten wyznacza, jaki ciężar jest w stanie podnieść urządzenie, tak by praca przebiegła w sposób bezpieczny. W celu jego określenia potrzebne są informacje o wadze ładunku do przeniesienia. Należy pamiętać, że maksymalny udźwig żurawia samojezdnego zmienia się wraz z długością wysięgnika. W praktyce oznacza to, że im większa odległość, tym mniejsza jest waga elementu, który można przetransportować. Wartości te sprawdza się na wykresie technicznym.
 • Wysokość – jest liczona od poziomu podłoża do dolnej krawędzi podnoszonego ładunku. Wartość maksymalnej wysokości, na jaką można podnieść przenoszony element, maleje wraz ze zwiększeniem jego ciężaru. Dlatego ciężkie ładunku są często przenoszone przez dźwigi o znacznie większym udźwigu, a tym samym wyższymi możliwościami jego podniesienia.
 • Głębokość opuszczania – istotny parametr w przypadku, gdy ładunek ma zostać umieszczony poniżej poziomu podłoża, na którym stoi żuraw samojezdny. Sytuacja taka występuje np. w przypadku wykorzystania tej maszyny do wsparcia prac ziemnych. Należy sprawdzić czy żuraw samojezdny ma taką możliwość.

Informacje dotyczące miejsca zlecenia

Sama lokalizacja jest potrzebna w celu ustalenia kwoty za dojazd maszyny. Jednak oprócz niej istotne są jeszcze informacje dotyczące tego, jak wygląda miejsce realizacji. Na jakie parametry żurawia samojezdnego zwraca się uwagę w tym przypadku?

 • Zdolność do pracy w trudnym terenie – jeśli prace mają się odbyć na terenie pokrytym licznymi wzniesieniami, to należy dobrać do tego odpowiedni żuraw samojezdny. W swojej instrukcji eksploatacji posiada on informacje o wartościach maksymalnego nachylenia, na jakim może pracować. Ważne, aby żuraw samojezdny mógł poruszać się bezpiecznie i stabilnie po takim terenie.
 • Masa żurawia – istotny parametr w przypadku ograniczeń tonażowych na danym obszarze. Podłoże, po którym przemieszcza się żuraw samojezdny i pracuje, powinno być stabilne i utwardzone. Należy pamiętać, że jest to potężna maszyna, a jej wjazd na delikatne powierzchnie może je uszkodzić. Zabroniona jest praca żurawia samojezdnego nad garażami podziemnymi i innymi konstrukcjami znajdującymi poniżej poziomu podłoża. W takich przypadkach istnieje duże ryzyko zapadnięcia się maszyny.
 • Gabaryty maszyny – szerokość i wysokość przejazdowa musi być wystarczająca, aby żuraw samojezdny mógł wjechać w miejsce prac. Na te parametry zwraca się szczególną uwagę, gdy maszyna musi pokonać np. bramę wjazdową.

W doborze odpowiednich parametrów do Twojego zlecenie z pewnością pomoże Ci wypożyczalnia żurawi samojezdnych. Pamiętaj jednak, by poinformować ją o:

 • wadze i rodzaju ładunku,
 • ewentualnych bramach wjazdowych i innych przeszkodach, które po drodze musi pokonać maszyna,
 • wysokości lub głębokości, na jaką ma zostać przetransportowany.

Dzięki temu możesz liczyć na to, że Twoja realizacja zakończy się sukcesem.


Autor :
żuraw samojezdny
Udostępnij:
6 informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniego żurawia samojezdnego
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
 • Najnowsze komentarze
 • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022