Przygotowanie podłoża pod tynki należy do bardzo ważnych czynności, ponieważ od niego zależy ostateczny efekt prac. Proces przygotowania podłoża polega na przeprowadzeniu oceny podłoża pod względem: czystości, nośności, równości, stabilności, chłonności. Jednak w zależności od rodzaju podłoża sposób jego przygotowania wygląda nieco inaczej. Jak zatem przygotować różne podłoża pod tynki i na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie podłoża pod tynki w zależności od rodzaju podłoża
Przed przystąpieniem do robót tynkarskich należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie podłoża z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto należy wykonać wszystkie prace przygotowawcze, tj. zamurowanie bruzd na przewody, osadzenie elementów pomocniczych czy też osiatkowanie. Szczegółowe wytyczne przygotowania podłoża w zależności od jego rodzaju opisano poniżej:
Podłoże ceramiczne i wapienno-piaskowe
Mur ceglany powinien być wykonany na niepełne spoiny, czyli niewypełnione zaprawą na głębokości od 10 do 15 mm licząc od lica muru. W przypadku pełnych spoin zaleca się ich usunięcie poprzez wyskrobanie do ww. głębokości. Usunięciu podlega również wystająca oraz zwisająca zaprawa ze spoin. Po wykonaniu ww. czynności ścianę należy oczyścić z zanieczyszczeń, tj. kurzu, tłuszczu, itp. Aby ograniczyć chłonność, mur należy zwilżyć wodą (w szczególności podczas wykonywania robót tynkarskich latem).
Podłoże z betonu komórkowego
Ścianę należy oczyścić z wystających fragmentów zaprawy oraz uzupełnić większe ubytki dopasowanymi elementami z betonu komórkowego mocowanymi na zaprawę murarską. Podobnie, jak w przypadku murów ceglanych, podczas wykonywania robót tynkarskich w okresie letnim zaleca się zwilżenie muru wodą w celu zmniejszenia chłonności muru.
Podłoże betonowe (betony kruszywowe)
Podłoże betonowe do tynkowania powinno być równe i szorstkie, ale nie gładkie, dlatego podczas przygotowania podłoża należy zadbać o jego uszorstnienie. Uszorstnienie podłoża można uzyskać poprzez groszkowanie specjalnymi dłutami do betonu lub poprzez nacięcia dłutem. Po odpowiednim uszorstnieniu, powierzchnię betonową należy dokładnie oczyścić z kurzu oraz pyłu. Podłoże należy oczyścić z innych zanieczyszczeń, takich jak tłuszcz (środki antyadhezyjne) oraz zendra. W przypadku tynkowania prefabrykowanych płyt żelbetowych należy zadbać o zabezpieczenie połączeń przed ewentualnym pęknięciem. Połączenia płyt zabezpiecza się pasami siatki o szerokości min. 10 cm. Przed tynkowaniem beton zwilżyć wodą.
Podłoże gipsowe
Podłoże gipsowe należy oczyścić z pyłu oraz kurzu. Elementy stalowe ulegające zakryciu przez zaprawę tynkarską należy zabezpieczyć przed korozją stosując środki antykorozyjne w postaci farb. Przed tynkowaniem zaleca się, aby podłoże lekko zwilżyć wodą.
Podłoże drewniane oraz z płyt wiórowo-cementowych
W przypadku podłoża drewnianego tynk należy nakładać na wcześniej ułożone siatki stalowe bądź maty trzcinowe zabezpieczające przed pęknięciem tynku. Podobny zabieg należy wykonać w przypadku podłoża z płyt wiórowo-cementowych stosując na stykach płyt siatki stalowe lub z tworzyw sztucznych o szerokości wynoszącej co najmniej 10 cm. Decydując się na siatki stalowe należy wybierać te zabezpieczone antykorozyjnie, np. poprzez cynkowanie.
Podłoże metalowe
Przed tynkowaniem elementów stalowych należy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie antykorozyjne. Elementy stalowe należy oczyścić z rdzy oraz odtworzyć na nich system antykorozyjny. Przed tynkowaniem powierzchnię należy zabezpieczyć siatką stalową bądź druciano-ceramiczną.
Zobacz też
Wymagania konstrukcyjne ścian i murów
Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych