Przygotowanie podłoża pod tynki - rodzaje i metody
Przygotowanie podłoża pod tynki

Przygotowanie podłoża pod tynki

Przygotowanie podłoża pod tynki należy do bardzo ważnych czynności, ponieważ od niego zależy ostateczny efekt prac. Proces przygotowania podłoża polega na przeprowadzeniu oceny podłoża pod względem: czystości, nośności, równości, stabilności, chłonności. Jednak w zależności od rodzaju podłoża sposób jego przygotowania wygląda nieco inaczej. Jak zatem przygotować różne podłoża pod tynki i na co zwrócić uwagę?

Przygotowanie podłoża pod tynki w zależności od rodzaju podłoża

Przed przystąpieniem do robót tynkarskich należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, a dokładnie oczyszczenie podłoża z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto należy wykonać wszystkie prace przygotowawcze, tj. zamurowanie bruzd na przewody, osadzenie elementów pomocniczych czy też osiatkowanie. Szczegółowe wytyczne przygotowania podłoża w zależności od jego rodzaju opisano poniżej:

Podłoże ceramiczne i wapienno-piaskowe

Mur ceglany powinien być wykonany na niepełne spoiny, czyli niewypełnione zaprawą na głębokości od 10 do 15 mm licząc od lica muru. W przypadku pełnych spoin zaleca się ich usunięcie poprzez wyskrobanie do ww. głębokości. Usunięciu podlega również wystająca oraz zwisająca zaprawa ze spoin. Po wykonaniu ww. czynności ścianę należy oczyścić z zanieczyszczeń, tj. kurzu, tłuszczu, itp. Aby ograniczyć chłonność, mur należy zwilżyć wodą (w szczególności podczas wykonywania robót tynkarskich latem).

Podłoże z betonu komórkowego

Ścianę należy oczyścić z wystających fragmentów zaprawy oraz uzupełnić większe ubytki dopasowanymi elementami z betonu komórkowego mocowanymi na zaprawę murarską. Podobnie, jak w przypadku murów ceglanych, podczas wykonywania robót tynkarskich w okresie letnim zaleca się zwilżenie muru wodą w celu zmniejszenia chłonności muru.

Podłoże betonowe (betony kruszywowe)

Podłoże betonowe do tynkowania powinno być równe i szorstkie, ale nie gładkie, dlatego podczas przygotowania podłoża należy zadbać o jego uszorstnienie. Uszorstnienie podłoża można uzyskać poprzez groszkowanie specjalnymi dłutami do betonu lub poprzez nacięcia dłutem. Po odpowiednim uszorstnieniu, powierzchnię betonową należy dokładnie oczyścić z kurzu oraz pyłu. Podłoże należy oczyścić z innych zanieczyszczeń, takich jak tłuszcz (środki antyadhezyjne) oraz zendra. W przypadku tynkowania prefabrykowanych płyt żelbetowych należy zadbać o zabezpieczenie połączeń przed ewentualnym pęknięciem. Połączenia płyt zabezpiecza się pasami siatki o szerokości min. 10 cm. Przed tynkowaniem beton zwilżyć wodą.

Przygotowanie podłoża – podłoże gipsowe

Podłoże gipsowe należy oczyścić z pyłu oraz kurzu. Elementy stalowe ulegające zakryciu przez zaprawę tynkarską należy zabezpieczyć przed korozją stosując środki antykorozyjne w postaci farb. Przed tynkowaniem zaleca się, aby podłoże lekko zwilżyć wodą.

Podłoże drewniane oraz z płyt wiórowo-cementowych

W przypadku podłoża drewnianego tynk należy nakładać na wcześniej ułożone siatki stalowe bądź maty trzcinowe zabezpieczające przed pęknięciem tynku. Podobny zabieg należy wykonać w przypadku podłoża z płyt wiórowo-cementowych stosując na stykach płyt siatki stalowe lub z tworzyw sztucznych o szerokości wynoszącej co najmniej 10 cm. Decydując się na siatki stalowe należy wybierać te zabezpieczone antykorozyjnie, np. poprzez cynkowanie.

Przygotowanie podłoża – podłoże metalowe

Przed tynkowaniem elementów stalowych należy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie antykorozyjne. Elementy stalowe należy oczyścić z rdzy oraz odtworzyć na nich system antykorozyjny. Przed tynkowaniem powierzchnię należy zabezpieczyć siatką stalową bądź druciano-ceramiczną.


Zobacz też

Wymagania konstrukcyjne ścian i murów

Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych

Rodzaje wiązania cegieł w murze

Ścianki działowe

Przyczyny pękania tynkówPrzygotowanie podłoża pod tynkiroboty tynkarskie
Udostępnij:
Przygotowanie podłoża pod tynki
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022