Nowy ład: mieszkanie 70m2 i bez wkładu własnego
Nowy ład w nieruchomościach

Nowy ład w nieruchomościach

Nowy ład to nie tylko zmiany zaproponowane w podatkach, ale także w nieruchomościach. Jednym z programów przedstawionych przez rząd jest „Mój dom 70m2„. W planach jest umożliwienie budowy małych domów bez pozwolenia na budowę. Rząd ogłosił także program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, którego założeniem jest pomoc młodym osobom w kupnie własnego mieszkania czy też budowie domu.

Nowy ład w nieruchomościach – programy rządowe

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę

Jedna ze zmian zaproponowanych przez rząd dotyczy uzyskania pozwolenia na budowę przy budowie małych domów. Domy do 70 m2 lub domy z poddaszem użytkowym i płaskim dachem do 90 m2 będzie można wybudować bez żadnych formalności. Oznacza to, że do ich wznoszenia wystarczy tylko zgłoszenie. Nie będzie wymagane pozwolenie na budowę, dziennik budowy ani kierownik budowy. Takie przepisy dotyczyły do tej pory domów do 35 m2. Nie mógł być to jednak dom jednorodzinny, ale budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Ta zmiana skierowana jest do osób młodych w wieku 24-40 lat. Założeniem programu jest udzielenie 15-letniej gwarancji bankowej przez państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego na wkład własny do wysokości 40% (maksymalnie do 100 tys. zł). Ma to pomóc osobom, które chcą wziąć kredyt, ale nie mają wystarczających oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Nie będzie trzeba zatem wykładać własnej gotówki na zakup mieszkania. Wystarczy sama zdolność kredytowa.

Inną formą wsparcia ma być dofinansowanie wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego lub rodzin wielodzietnych decydujących się na zakup mieszkania czy budowę domu. Rodziny z przynajmniej dwójką dzieci mają dostać od państwa pomoc w spłacie kredytu. Wysokość wsparcia ma być uzależniona od liczby dzieci. Rodzina zaciągająca kredyt, której urodzi się drugie dziecko będzie mogła liczyć na spłatę ich długu w wysokości 20 tys. zł. Przy trzecim dziecku będzie to dodatkowe 60 tys., a potem po 20 tys. zł za każde kolejne dziecko.


Zobacz też:

Podatkowy nowy ład

Prawo budowlane – nowe przepisy

Etapy procesu inwestycyjnego

Nowy ładNowy ład w nieruchomościachPolski ład
Udostępnij:
Nowy ład w nieruchomościach
Napisane przez
Anita Witecka-Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022