Wybierając żurawia do wykonania usługi dźwigowej, warto kierować się “czymś więcej” niż tylko opcją podnoszenia ładunków przez to urządzenie. Rodzajów i podrodzajów tych maszyn jest cała masa. Decydując się na którąś z nich, dobrze zdawać sobie sprawę, że jest w czym wybierać. Przeczytaj dalej i dowiedz się, jak dobrać odpowiedniego żurawia.
Rodzaj żurawi
Istnieje co najmniej kilka typów i sposobów klasyfikacji tych maszyn. Podstawowy ich podział obejmuje: stacjonarne (przytwierdzone do podłoża) i mobilne (urządzenia samojezdne lub przemieszczające się na ciężarówkach). Każde z nich dzieli się następnie na kolejne sprzęty, różniące się między sobą pewnymi funkcjonalnościami.
Występują rodzaje, które są wyspecjalizowane w konkretnej, powtarzalnej pracy. Dla przykładu żurawie portowe są skonstruowane w taki sposób, aby przenosić kontenery ze statków. Są także i takie maszyny dźwigowe, których charakterystyczną cechą jest uniwersalność, by mogły być stosowane bardziej ogólnie i sprawdzać się w wielu pracach (np. żuraw samojezdny).
Można spotkać także urządzenia, które łączą cechy różnych żurawi i koncentrują je w jednej maszynie. To właśnie stąd istnieje szansa natrafienia m.in. żurawia wieżowego na podwoziu gąsienicowym.
Do najbardziej powszechnych i najczęściej spotykanych typów żurawi zalicza się:
- Żurawie wieżowe.
- Żurawie samojezdne (o podwoziu kołowym, gąsienicowym lub szynowym).
- Hydrauliczne dźwigi samochodowe (HDS).
Wybór odpowiedniego typu żurawia
Wszystkie rodzaje tych urządzeń mają zasadniczo takie samo przeznaczenie. Podnoszenie i opuszczanie ciężkich elementów. Jednak w zależności od tego, do jakiego konkretnie zadania i ładunku potrzebna jest maszyna, wybór powinien być uzależniony od pewnych czynników.
- Jaki ciężar trzeba podnieść i jak wysoko?
- Na jaką odległość konieczne będzie jego przetransportowanie?
- Rodzaj gruntu / terenu, na którym stanie urządzenie dźwigowe?
- W jakiej odległości od miejsca działań znajdują się linie energetyczne, drzewa, budynki?
- Czy mogą one stanowić przeszkodę w trakcie transportu?
- Co dokładnie będzie przenoszone (rodzaj ładunku)?
- Na jaki okres czasu potrzeba wynająć żuraw w danej lokalizacji?
- Czy w określonym terminie podnoszenie wystarczy przeprowadzić raz, a może koniecznie okaże się wielorazowe dźwiganie?
- Istnieje potrzeba układania ładunków? Jeśli tak, to ile osób na dole powinno w tym pomagać?
- Na jaki wydatek (wynajem/zakup) możesz sobie pozwolić?
- Czy jest szansa, że żuraw może przeszkadzać sąsiadom, i konieczne będzie ograniczenie oraz skrócenie czasu pracy?
Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc w wyborze odpowiedniego żurawia. Dobrze byłoby ustalić także hierarchię ważności i zastanowić się, co jest aktualnie najbardziej istotne.
Gdy wysokie miejsce w tym rankingu zajmuje ciche urządzenie, najlepszym pomysłem może okazać się wyszukanie elektrycznej maszyny. Kiedy natomiast trzeba rozpocząć działania jak najszybciej — warto rozważyć żurawia samojezdnego, który jest gotowy do pracy zaraz po przyjeździe na teren. Dobrze mieć na uwadze, że w przypadku wyboru żurawia wieżowego, do jego złożenia konieczne będzie wsparcie innego sprzętu dźwigowego.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?