Lepik na zimno to materiał składający się z masy asfaltowej w połączeniu z dodatkiem uszlachetniaczy. Za ich pomocą można wykonać szybkowiążącą i trwałą powłokę, a co ważne, odporną na działanie czynników atmosferycznych. Jako materiał budowlany lepik na zimno znajduje bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Można go użyć zarówno do wykonywania napraw pokryć dachowych bitumicznych bezspoinowych, pap asfaltowych, a także wykonania hydroizolacji. Za pomocą lepiku na zimno można wykonać hydroizolację zarówno pionową ścian fundamentowych, jak i poziomą w przypadku balkonów czy tarasów. Ze względu na wysoką przyczepność materiał ten można również stosować na różnego rodzaju podłożach, takich jak cegła, beton, drewno oraz ceramika.
Jak stosować lepik na zimno?
Jak już wyżej wspomniano, lepiki na zimno charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio przygotowane podłoże może znacznie obniżyć ich skuteczność. W związku z powyższym, przed aplikacją materiału należy zadbać o należyte przygotowanie podłoża. Podłoże, na które nakładamy lepiki powinno być suche, oczyszczone z luźnych elementów oraz cząstek pylastych, a także pozbawione ostrych elementów. Ponadto w przypadku wykonywania izolacji pionowych ścian fundamentowych murowych należy zadbać o uzupełnienie spoin, a w przypadku ścian żelbetowych wykonać szpachlowanie tzw. „raków” w celu wykonania ciągłej i nieprzerwanej powłoki. Ponadto w przypadku powierzchni chłonnych, np. betonu, przed nałożeniem lepiku na zimno zaleca się wykonanie bitumicznej warstwy gruntującej.
Podczas naprawy starych pokryć z papy przygotowanie podłoża wiąże się z usunięciem jej luźnych fragmentów oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto wszystkie pęcherze oraz wybrzuszenia należy przeciąć pośrodku (na krzyż), a następnie przykleić.
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do aplikacji lepiku na zimno. Dzięki konsystencji lepików do ich nakładania można użyć np. szczotki do smoły, pacy czy też szpachli powierzchniowej. Aby zapewnić ciągłość powłoki izolacyjnej zaleca się, by lepiki na zimno nakładać minimum dwuwarstwowo. Najlepszy efekt można uzyskać nakładając kolejną warstwę lepiku w kierunku prostopadłym do poprzedniej.
UWAGA: Aplikacja lepiku powinna się odbywać przy odpowiedniej temperaturze otoczenia. Lepiki należy aplikować zawsze zgodnie z zaleceniami producentów. Przeważnie zakres temperatur wynosi od +5 do +30℃. Niektóre produkty dostępne w sprzedaży posiadają znacznie większy zakres temperatur wynoszący od -10 do +40℃. Przed stosowaniem lepików w temperaturach niższych niż +5℃ zaleca się przechowywanie materiału w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, dzięki czemu konsystencja materiału posiada odpowiednią plastyczność do aplikacji. Konsystencja lepików nie powinna być modyfikowana poprzez dodawanie nieodpowiednich rozcieńczalników, gdyż może to spowodować obniżenie przyczepności pomiędzy materiałami. Do rozcieńczenia lepiku można użyć benzyny lakowej, jednak przed jej dodaniem należy sprawdzić czy stosowanie takich środków jest dopuszczalne do danego lepiku.
Zalety lepików na zimno:
- łatwość aplikacji (nie wymaga specjalistycznych narzędzi),
- produkty oferowane w sprzedaży można stosować zaraz po otwarciu opakowania,
- wysoka przyczepność do różnego rodzaju podłoża,
- wysoka trwałość powłok,
- odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz obniżone temperatury.
Zobacz też
Co to jest papa termozgrzewalna i jakie są jej rodzaje?
Rodzaje izolacji połaci dachowych
Pokrycia papowe – przygotowanie podłoża
Pokrycia papowe jedno i dwuwarstwowe