Decydującym czynnikiem mającym wpływ na wymiar i średnicę użytych rynien jest wielkość całkowitej powierzchni dachu. Im powierzchnia dachu jest większa, tym więcej wody musi odprowadzić system rynnowy. Istotne jest więc, aby dokładnie obliczyć powierzchnię dachu i prawidłowo dobrać system rynnowy, tzn. średnicę rynien oraz rur spustowych. Jak zatem obliczyć efektywną powierzchnię dachu?
Efektywna powierzchnia dachu (EPD), jaką należy odwodnić oblicza się według następującego wzoru:
\(EPD = (W + \frac {H}{2} ) \cdot L [m^2]
\)
gdzie:
L – długość dachu [m],
H – wysokość dachu [m],
W – odległość mierzona w poziomie od narożnika do kalenicy dachu [m].
Powyższe wartości, które należy podstawić do wzoru zaznaczono na poniższym rysunku:
Na końcową wartość efektywnej powierzchni dachu wpływa również kształt dachu. Jeśli dach posiada narożniki zlokalizowane w odległości do 2 m od miejsca odpływu, to efektywną powierzchnię dachu należy zwiększyć o 10%. W innym wypadku (gdy odległość jest większa niż 2 m) powierzchnię dachu wystarczy zwiększyć o 5%. Po obliczeniu efektywnej powierzchni dachu należy dobrać właściwy rozmiar rynien i rur spustowych. W przypadku dachów o spadku mniejszym niż 10 stopni lub dachach płaskich, maksymalna efektywna powierzchnia dachu równa się powierzchni dachu.
W poniższej tabeli zestawiono wydajność dla elementów systemu orynnowania w zależności od efektywnej powierzchni dachu dla systemów wykonanych z PVC:
W przypadku rynien stalowych wydajność kształtuje się następująco:
Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku, gdy rura spustowa zamontowana jest w środku rozpiętości rynny, to wydajność systemu może wzrosnąć nawet o 90%. Tabele określające wydajność poszczególnych systemów można znaleźć w katalogach sprzedawcy, na podstawie których można dobrać rynny i rury spustowe.
Zobacz też
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?