Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? - obliczenia spadku
Kąt nachylenia dachu, więźba dachowa, krokwie, budowa domu, dach

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu wpływa na estetykę budynku, jednak od jego wartości zależy rodzaj pokrycia dachowego oraz jego szczelność. Każdy projekt budynku posiada informację na temat kąta nachylenia dachu. W praktyce jednak spotykamy się z procentowym nachyleniem dachu. W jaki sposób obliczyć kąt nachylenia dachu? Zanim przejdziemy do obliczeń warto wspomnieć co nieco o klasyfikacji dachów w zależności od kąta nachylenia dachu.

Klasyfikacja w zależności od kąta nachylenia dachu

Ze względu na kąt nachylenia dachu można wyróżnić: dachy średnio spadziste, strome oraz płaskie. Dachy średnio spadziste są najpopularniejszym rozwiązaniem. Kąt nachylenia połaci w takim przypadku wynosi od 30 do 45 stopni umożliwiając zastosowanie każdego rodzaju pokrycia, tj. pokrycia z blach płaskich, blachodachówek, dachówek ceramicznych i cementowych oraz gontów bitumicznych. Dachy strome mogą mieć znacznie większe nachylenie niż w przypadku dachów średnio spadzistych. Kąt nachylenia połaci w takim rozwiązaniu wynosi od 45 do 64 stopni. Dachy strome są znacznie droższe w wykonaniu niż dachy średnio spadziste. Wynika to ze sposobu montażu elementów pokrycia dachowego, np. wybierając dachówkę – w przypadku dachów stromych każdy z elementów wymaga mocowania spinkami. Dachy płaskie w odróżnieniu od wyżej wspomnianych rozwiązań muszą mieć kąt nachylenia wynoszący 3 stopnie. Jest to zarazem minimalny kąt umożliwiający odpływ wody opadowej z powierzchni dachu.

Kąt nachylenia dachu – Metoda obliczeń

Bez względu na to czy obliczamy kąt nachylenia w przypadku dachów jedno, czy dwuspadowych metoda obliczeń jest dokładnie taka sama. Poniżej przedstawimy sposób przeliczenia stopni na procenty oraz z procentów na stopnie.

  • Przeliczenie stopni na procenty:

nachylenie [%] =100 . tg (α)

gdzie:
αkąt nachylenia dachu wyrażony w stopniach.

  • Przeliczenie z procentów na stopnie:

kąt nachylenia [°] = arctg ( nachylenie [%] / 100 ) .​ 180 / π

Poniżej zamieszczamy arkusz kalkulacyjny, w którym wykonasz przeliczenie nachylenia ze stopni na procenty i z procentów na stopnie:

Przeliczenie kąta nachylenia ze stopni na procenty i z procentów na stopnie

Zobacz też

Dach płatwiowo-kleszczowy

Rodzaje pokryć dachowych

Dachówki cementowe

Krycie dachówkami

Udostępnij:
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022