Ubiór na budowę zgodny z zasadami BHP
Ubiór BHP na budowę

Ubiór na budowę zgodny z zasadami BHP

Bez wątpienia, bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem w każdej pracy. Zwłaszcza z maszynami ciężkimi. Jednym z kluczowych aspektów ochronnych na placu budowy jest odpowiedni ubiór dla operatora podnośnika koszowego. Może wydawać się, że to tylko kwestie formalne, ale w rzeczywistości właściwy strój roboczy może uratować życie. Poniżej zaprezentowano, jak powinien wyglądać, aby spełniał wymagania BHP.

Operator podnośnika koszowego na budowie

Na placu budowy występuje wiele czynników ryzyka, takich jak spadające przedmioty, ostre narzędzia, czy materiały chemiczne. Dlatego też właściwe ubranie może pomóc zminimalizować ryzyko wypadków oraz urazów. Szczególnie, gdy wykonuje się z pozoru prostą pracę operatora podnośnika koszowego. Akcesoria, które są obowiązkowym elementem odzieży ochronnej na budowę, to między innymi:

  • rękawice, gwarantujące ochronę przed potencjalnie szkodliwymi substancjami oraz niskimi temperaturami,
  • hełm, który chroni głowę przed urazami mechanicznymi,
  • obuwie, dzięki którym można uniknąć poślizgnięcia, zmiażdżenia palców itp.

Przy określonych warunkach pracy, zalecane są również:

  • nauszniki, szczególnie przydatne przy hałaśliwej pracy,
  • gogle i okulary w celu ochrony oczu przed odłamkami, pyłami, oparami oraz promieniami słonecznymi,
  • szelki, liny oraz mocowania, które są konieczne przy pracach na wysokości.

Warto również pamiętać o oznakowaniu ubioru roboczego. Jasne kolory i odblaski umieszczone na odzieży mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności pracownika. Zwłaszcza, gdy operator podnośnika koszowego stoi na dole, przy zwyżce, a na placu budowy występuje duży ruch. Dzięki odpowiedniej kamizelce, szczególnie po zmroku, robotnik dostrzegalny jest nawet z większych odległości.

W tym kontekście istotne jest, że stosowane środki ochrony indywidualnej powinny posiadać oznakowanie CE. Oznacza to, że muszą zostać przetestowane pod kątem zgodności z dyrektywami UE dotyczącymi zagadnień związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia i środowiska oraz zagrożeń, które producent powinien wykryć i wyeliminować. W rozporządzeniu określony został również zakres cech charakterystycznych dla odzieży ochronnej, która powinna zabezpieczać przed poszczególnymi zagrożeniami.

Ubiór BHP na budowę

Warunki atmosferyczne, a strój roboczy

Praca na budowie naraża pracowników na różne czynniki zewnętrzne, takie jak zmienne warunki pogodowe. Ważne jest, aby dostosować odpowiedni ubiór w celu zapewnienia właściwej ochrony i komfortu pracy.

  1. Słońce.

Chcąc zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi, zalecane jest noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży (koszulki i kamizelki) oraz nakrycia głowy w postaci kasku. Dodatkowo, aby lepiej i bardziej komfortowo sterować koszem podnośnika, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.

  • Opady deszczu.

W razie opadów należy wyposażyć pracownika w zaimpregnowaną odzież, by uniknąć przemoczenia. Ważne jest również noszenie wodoszczelnego obuwia z dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni.

  • Mróz.

Prace na budowie w chłodne dni wymagają odpowiedniego ubioru termicznego, aby chronić pracowników przed utratą ciepła.

Przepisy prawne regulujące stosowanie odzieży ochronnej

Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu Pracy, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi, za darmo, konieczne dla jego stanowiska pracy środki ochrony indywidualnej. Odzież ochronna zabezpieczy robotnika przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników zewnętrznych.

W kodeksie pracy zawarte są także informacje o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym osobom odzieży ochronnej oraz zagwarantowanie jej odpowiedniego stanu poprzez regularne pranie, naprawę, odkażanie lub wymianę w razie potrzeby.

W pracach na placu budowy, szczególnie istotne jest to, aby posiadać właściwy ubiór. Dzięki temu operator podnośnika koszowego, może działać bezpiecznie, zwłaszcza przy wielogodzinnej pracy z maszyną.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót

Udostępnij:
Ubiór na budowę zgodny z zasadami BHP
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022