Spawanie elektrodą otuloną - 111(MMA)
Spawanie elektrodą otuloną

Spawanie elektrodą otuloną – 111(MMA)

Spawanie elektrodą otuloną – inaczej ręczne spawanie łukiem elektrycznym (MMA), to metoda polegająca na spawaniu z użyciem elektrody otulonej będącej jednocześnie źródłem gazu osłonowego. Łuk elektryczny powstaje pomiędzy elektrodą a spawanym elementem. Jakie jest zastosowanie metody oraz jakie urządzenia stosować? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Spawanie elektrodą otuloną – jaki sprzęt?

Urządzenie (spawarka inwentorowa) do spawania MMA składa się ze źródła prądu, przewodu uziemiającego (masy) oraz przewodu spawalniczego, w którym umieszcza się elektrody. W przypadku tej metody gaz osłonowy nie jest używany, z uwagi na to, że elektrody spawalnicze są pokryte materiałem (powłoką), która po stopieniu uwalnia gaz osłonowy oraz żużel. Co ciekawe wiele dostępnych na rynku spawarek TIG może być również stosowana do spawania elektrodą otuloną. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że spawanie nie wymaga specjalistycznego i ciężkiego sprzętu oraz gazu osłonowego. Standardowe spawarki inwentorowe są lekkie i można je podłączyć do zwykłego gniazda zasilania co sprawia, że metoda znajduje wszechstronne zastosowanie.

Zastosowanie metody 111 (MMA)

Spawanie łukowe ręczne elektrodą otuloną znajduje zastosowanie w przypadku wszystkich stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostalowych. Spawanie elektrodą otuloną pozwala również na spawanie staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych. Metoda pozwala na prowadzenie prac praktycznie w każdych warunkach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów np. podczas prac montażowych.

Elektrody do spawania

Elektroda spawalnicza to pręt pokryty otuliną topnika, którego jedna strona jest gładka przystosowana do mocowania w uchwycie, a druga służy do zajarzenia łuku poprzez pocieranie o spawany element. Informacje o jakości i nazwie handlowej są widoczne na napisie przy końcu montażowym.

Średnica elektrody dotyczy metalowego pręta znajdującego się pod otuliną. Osłona w postaci otuliny zapewnia ochronę podczas spawania. Głównym zadaniem otuliny jest tworzenie łuku, ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza podczas spawania, także tworzenie żużla kryjącego spoinę.

Jak przebiega proces spawania elektrodą otuloną?

W trakcie spawania elektrodą otuloną łuk elektryczny powstaje między elektrodą a materiałem spawanym, poprzez dotknięcie końca elektrody do spawanego elementu. Elektroda topi się i metal z elektrody przesuwany jest przez łuk do płynnego jeziorka metalu, tworząc spoinę po ostygnięciu. Spawacz kontroluje długość łuku i przesuwa elektrodę podczas topnienia w kierunku spawanego materiału. Otulina topi się i wydziela gazy ochronne, tworząc żużel na powierzchni płynnego metalu. Po ułożeniu jednego ściegu żużel należy usunąć.


Zobacz też:

Wpływ naprężeń spawalniczych na eksploatację konstrukcji

Dokumentacja technologiczna spawania

Badania połączeń spawanych

BHP przy pracach spawalniczych

Odkształcenia spawalnicze


Obraz gabrielroma z Pixabay
Udostępnij:
Spawanie elektrodą otuloną – 111(MMA)
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022