Prawdziwi pasjonaci dronów coraz częściej interesują się tym jak zamienić swoje hobby w dobrze opłacalny biznes. Praca operatora drona cieszy się bowiem coraz większym zainteresowaniem, a cała branża rozwija się niezwykle dynamiczne i daje wiele nowych możliwości rozwoju zawodowego. Jednak jak wygląda praca operatora bezzałogowego statku powietrznego i jakie znaczenie ma licencja na drona? Jakie są perspektywy i możliwości rozwoju rynku dronów w Polsce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!
Jak wygląda praca operatora drona?
Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny to urządzenia pozwalające na fotografowanie terenu, krecenie filmow, a także realizowanie szeregu innych działań — kontroli jakości powietrza, zbierania materiałów do badań, prowadzenia inspekcji technicznych czy projektowania lotów autonomicznych. Jednak ich wykorzystywanie uregulowane jest prawnie, a pilot zajmujący się przeprowadzeniem lotów komercyjnych powinien posiadać świadectwo kwalifikacji na operatora bezzałogowego statku powietrznego wykorzystywane w celach innych niż cele rekreacyjne czy sportowe, jaką jest licencja na drona UAVO wydawana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wydawana jest ona dla pilotów, którzy odbyli szkolenie uprawniające do obsługi dronów o określonych możliwościach sprzętowych, a w licencji określane są kategorie lotów, takie jak VLOS (Visual Line of Sight Operation) czy BVLOS (Beyond Visual Line of Sight Operation), do których realizacji uprawniony jest pilot.
Operator drona — czy to praca przyszłości?
Licencja na drona, otwiera pilotom bezzałogowych statków powietrznych drogę do realizacji zawodowej. Zapotrzebowanie na operatorów dronów rośnie bowiem niezwykle szybko, a piloci z odpowiednimi uprawnieniami coraz chętniej zatrudniany są przez firmy działające w obrębie różnych branży, w których operatorzy dronów odpowiedzialni są za wykonywanie działań, takich jak: przeprowadzanie pomiarów terenów, prowadzenie inspekcji, kontrolowanie jakości powietrza oraz wykonywanie zdjęć i kręcenie filmów na potrzeby fotografii, kinematografii czy reklamy. Wielu operatorów dronów decyduje się także na prowadzenie własnej firmy opierającej się na wybranej specjalizacji oraz samodzielne pozyskiwanie klientów poszukujących profesjonalnych usług wykonywanych przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych, na które zapotrzebowanie z pewnością będzie stale wzrastać w przyszłości.
Praca operatora drona — ile może zarobić operator drona z licencją?
Operator drona to osoba odpowiedzialna za obsługę bezzałogowego statku powietrznego, który wykorzystywany jest w wielu branżach podczas wykonywania zdjęć, filmów czy przeprowadzania badań i inspekcji. Specjaliści zajmujący się obsługą dronów powinien, więc wyróżniać się kreatywności, samodzielnością w działaniu, a także umiejętnością konfiguracji urządzeń, obsługi programów graficznych oraz znajomością obowiązujących procedur i przepisów prawa. Wszystkie te umiejętności są bowiem niezbędne do realizacji profesjonalnych usług przy pomocy dronów, które coraz bardziej doceniane są przez firmy wykorzystujące je do działań komercyjnych w obrębie fotografii i filmu, a także geodezji, wojska czy transportu.
Zainteresowanie rozmaitych przedsiębiorstw usługami operatorów dronów przekłada się na stosunkowo wysokie zarobki osób posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także niezbędne uprawnienia, takie jak licencja na drona. W związku z tym, osoba początkująca w branży może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 64 zł brutto na godzinę, kiedy osoba posiadająca doświadczenie zarabia nawet 700 zł brutto na godzinę. Wraz z rosnącymi potrzebami klientów, a także rozwojem branży dronów zarobki operatorów, będą dalej wzrastać.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/
Artykuł sponsorowany