Przygotowanie terenu pod prace podnośnikiem koszowym
Przygotowanie terenu

Przygotowanie terenu pod prace podnośnikiem koszowym

Praca z podnośnikiem koszowym wymaga odpowiedniego przygotowania terenu, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność. Zarówno elementy podłoża, jak i architektoniczne muszą być uwzględnione podczas planowania działań. Jak odpowiednio przygotować się na przyjazd tej maszyny? Przeczytaj.

Przygotowanie podłoża pod wjazd podnośnika

Na początek warto zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, na którym ma być rozstawiony podnośnik. Powinna to być równa, twarda i stabilna powierzchnia, która zapewni odpowiednie podparcie dla pojazdu. Jeśli podłoże jest zbyt sypkie, należy je utwardzić, aby uniknąć ryzyka przewrócenia się podnośnika. Można to wykonać:

  • Za pomocą kruszywa,
  • Przy użyciu płyt betonowych,
  • Poprzez wyłożenie kostki brukowej.

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest obciążenie, jakie będzie generował podnośnik. Największe maszyny potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Trzeba sprawdzić, czy teren jest w stanie wytrzymać taką masę. Jeśli podłoże będzie zbyt słabe, należy zastosować specjalne podkłady lub platformy, aby zwiększyć jego nośność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zamówieniem podnośnika koszowego

Zanim jednak zadzwoni się do wypożyczalni podnośników koszowych trzeba zobaczyć, jakie obiekty architektoniczne są w miejscu pracy. Jeśli w pobliżu znajdują się budynki np. garaż, komórka, altana trzeba upewnić się, że podnośnik podczas działań pozostanie w odpowiedniej odległości od tych konstrukcji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na przeszkody na wysokości, takie jak:

  • drzewa,
  • budynki,
  • ●        przewody elektryczne lub telekomunikacyjne.

Jeśli występują, należy ocenić, czy jest możliwe bezpieczne przeprowadzenie działań. Gdy przeszkody są zbyt blisko miejsca pracy, konieczne może być przesunięcie i ustawienie podnośnika koszowego na miejsce, z którego będzie mógł bezkolizyjnie wykonywać pracę. Jednak wtedy może zmienić się odległość od punktu, w który chce się dostać. W takim przypadku może się okazać, że ramię wynajętej maszyny będzie zbyt krótkie. Dlatego podczas składania zamówienia warto poinformować dyspozytora o wszystkich obiektach, które mogą wpłynąć na pracę pojazdem. Wtedy będzie w stanie precyzyjniej podpowiedzieć i jeszcze lepiej doradzić w wyborze sprzętu o odpowiednim wysięgu.

Za przygotowanie miejsca pod pracę podnośnika koszowego odpowiedzialna jest osoba zamawiająca maszynę. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, takich jak stabilne podłoże czy usunięcie przeszkód. Zapewnienie odpowiednich warunków maszynie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas działań z podnośnikiem koszowym jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej i efektywnej pracy.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Udostępnij:
<strong src=
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022