Praca podnośnikiem a dostęp do prądu
Prąd w koszu

Praca podnośnikiem a dostęp do prądu

Wiele wypożyczalni podnośników koszowych chwali się, że w obudowanych platformach ich maszyn jest dostęp do prądu. Jak to wygląda w praktyce? Czy można z niego swobodnie korzystać? A może ma jakieś ograniczenia?

Prąd w koszu podnośnika – jak z niego skorzystać?

Różne modele podnośników posiadają w swoim koszu gniazdko, do którego można wpiąć potrzebne elektronarzędzia. Jednak zanim popłynie w nim prąd, to trzeba spełnić 2 warunki.

  1. Zapewnić źródło zasilania na ziemi – czyli zewnętrzną energię. Dzięki przewodom w wysięgniku będzie można przekierować ją do kosza.
  2. Podłączyć je do specjalnego kontaktu na dole maszyny – jego dokładną lokalizację w podnośniku koszowym powinien wskazać Ci operator sprzętu.

W praktyce oznacza to, że do skorzystania z takiej funkcji potrzebujesz dodatkowego źródła prądu. W czym to w takim razie ułatwia prace? Dzięki takiemu połączeniu występuje brak możliwości zaplątania się kabla, który musiałby ciągnąć się wzdłuż ramienia podnośnika koszowego. W związku z tym unikasz sytuacji stwarzających zagrożenie.

Jakie elektronarzędzia mogą zostać podpięte w obudowanej platformie?

Gniazdo znajdujące się w koszu podnośnika koszowego ma ograniczenia pod względem napięcia. Mogą zostać do niego wpięte wszystkie elektronarzędzia o zasilaniu 230 V i 24 V. W praktyce jest to większość sprzętów, np.:

  • Wkrętarka
  • Zakrętarka
  • Szlifierka kątowa
  • Pilarka tarczowa
  • Młotowiertarka
  • Frezarka

Co w przypadku braku dodatkowego źródła prądu w pobliżu podnośnika koszowego?

Wbrew pozorom taka sytuacja ma często miejsce. Szczególnie, jeśli realizacja odbywa się w terenie bez zabudowań i infrastruktury. Wtedy wykorzystuje się agregaty prądotwórcze. Co ciekawe istnieją podnośniki koszowe, które mają je także na stanie. Przeważnie są to większe modele, np. WUMAG WT 700 czy WUMAG WT 450. Jak wygląda wpięcie do takiego urządzenia możesz zobaczyć na filmie:

Jeśli zależy Ci na dostępie do prądu w koszu podnośnika, to jeszcze na etapie jego zamawiania zapytaj o taką funkcję wypożyczalnię. Chociaż większość modeli ją posiada, to znajdą się też takie z jej brakiem. Analogiczne postępuj w przypadku chęci skorzystania z podnośnika z wbudowanym agregatem prądotwórczym. W przypadku tego dodatku posiada go jedynie kilka maszyn.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Udostępnij:
<strong data-src=
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022