Perspektywy branży produkcyjnej na najbliższe lata
hale stalowe

Perspektywy branży produkcyjnej na najbliższe lata

Jeszcze kilkanaście lat temu hale produkcyjne i magazynowe były głównie murowane. Inwestorzy byli przekonani, że takie rozwiązanie przetrwa lata i jest optymalne dla każdego biznesu. Dynamiczny rozwój takich sektorów, jak produkcja, TSL lub rolnictwo pokazał jednak, że znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się być hale stalowe. Dlaczego budowa stalowych hal przemysłowych to przyszłość branży produkcyjnej?

Gdzie wykorzystuje się hale produkcyjne ze stali?

Hale produkcyjne budowane na rusztowaniu z wytrzymałych kształtowników zimnogiętych oraz blachy falistej znajdą zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych – od firm wytwarzających komponenty budowlane lub maszyny aż po sektor rolniczy, żywność, leki i tekstylia. Ogromna różnorodność, a przede wszystkim elastyczność dostępnych rozwiązań pozwala na dopasowanie szczegółów technicznych do założeń konkretnej inwestycji.

Nawet w perspektywie przejściowego wzrostu cen surowca hale stalowe okazują się być bardziej atrakcyjną perspektywą niż zwykłe hale murowane.

Dlaczego budowa hal stalowych się opłaca?

Wykorzystanie hal stalowych daje możliwość łatwej i niedrogiej skalowalności infrastruktury firmy w zależności od koniunktury. Kiedy jest ona sprzyjająca, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w krótkim czasie postawić całą halę gotową na przyjęcie ludzi, sprzętu lub towaru. Taka elastyczność sprawia, że na działalność mogą pozwolić sobie nawet niewielkie firmy, które nie mają funduszy na stawianie konstrukcji z żelbetu.

Wykorzystanie stali to także możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Hale betonowe wymagają sporządzenia kosztownego projektu, a nierzadko również przeprowadzenia wstępnych ziemnych prac adaptacyjnych. Montaż elementów zajmuje dużo czasu i wymaga pracy wieloosobowej ekipy oraz ciężkiego sprzętu, który przy okazji niszczy teren. Często na uruchomienie takiego zakładu trzeba czekać miesiącami.

W przypadku hal stalowych konstrukcja powstaje z gotowych prefabrykatów, które nawet niewykwalifikowany personel może ze sobą połączyć. Prace trwają znacznie krócej i nie paraliżują działania zakładu, który może utrzymać wysoką produktywność.

Możliwość adaptacji projektu do indywidualnych potrzeb

Planując budowę hali z żelbetu, inwestor powinien przewidzieć jak najwięcej potencjalnych trudności, w tym także tych natury pozabiznesowej, jak problemy z wentylacją, utrudniona praca suwnic itp. Późniejsze dopasowanie obiektu do zmieniających się wymagań to często olbrzymie koszty, a adaptacja niekiedy okazuje się wręcz niemożliwa. W rezultacie firma nie może rozwinąć swojego potencjału bez wybudowania kolejnej hali.

W przypadku konstrukcji stalowych wygląda to zupełnie inaczej. Oczywiście na etapie projektu czyni się wstępne założenia, które uwzględniają profil prowadzonej działalności i jej rozmiar. Zasadnicza różnica polega jednak na możliwości dodawania kolejnych rozwiązań bez konieczności naruszania całej struktury budynku. Co może składać się na wyposażenie hali produkcyjnej?

  • bramy i doki rozładunkowe,
  • świetliki,
  • systemy wentylacyjne, przeciwpożarowe i oddymiające,
  • oświetlenie,
  • klimatyzacja,
  • systemy alarmowe,
  • urządzenia dźwigowe (np. suwnice, rampy, podnośniki).

Część infrastruktury ma na celu zwiększenie funkcjonalności obiektu. Inne rozwiązania służą zapewnieniu pracownikom odpowiedniego komfortu pracy lub zabezpieczeniu przechowywanych towarów. Warto pamiętać, że prawidłowo zaprojektowane hale stalowe – choć wykonane z blachy, a nie żelbetonu – wypełniają wszystkie niezbędne normy dotyczące BHP, odporności ogniowej i dźwiękoszczelności. Wymagają też znacznie mniej prac terenowych, a ze względu na niską wagę można je stawiać nawet na niestabilnym gruncie bez potrzeby jego wcześniejszego utwardzania.


Gdzie szukać nowoczesnych rozwiązań?

Jeśli rozważasz budowę hali produkcyjnej, zapoznaj się z ofertą firmy Borga. To niemal pół wieku doświadczenia, szukania indywidualnych rozwiązań i doskonalenia zaplecza technologicznego.

Firma Borga nie korzysta z usług pośredników, a każdy etap prac realizowany jest przez wykwalifikowany personel. Dzięki temu klienci otrzymują usługę o najwyższej jakości: od sporządzenia projektu hali przez jej wzniesienie aż po ostateczny odbiór.

Przekonaj się, że przyszłość branży produkcyjnej to projektowane indywidualnie hale stalowe, wytrzymałe konstrukcje, których stawianie jest szybkie, a rozbudowa – tania i prosta.


Artykuł sponsorowany


Zobacz też:

Oznaczenia stali konstrukcyjnych

Klasy przekroju stalowego

Charakterystyki geometryczne figur płaskich

Kratownice – budowa, statyka i wyznaczalność

Ramy – budowa, statyka i wyznaczalność

hale stalowe
Udostępnij:
Perspektywy branży produkcyjnej na najbliższe lata
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
3 reakcji
love
0
like
3
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022