Trioda mocy - czym jest i jak działa? | Poradnik Inżyniera
Trioda mocy

Czym jest i jak działa TRIODA MOCY?

Trioda mocy to element wzmacniający sygnał elektryczny. Składa się z trzech elektrod: żarnika katodowego, płytki anodowej oraz siatki, które zamknięte są przeważnie w metalowej lub szklanej obudowie. Obecnie triody mocy są stosowane przede wszystkim we wzmacniaczach audio oraz nadajnikach radiowych.

Trioda – czym jest?

Trioda jest to jeden z podstawowych elementów w obwodzie elektronicznym, który odpowiada za wzmacnianie sygnału elektrycznego. Lampę elektronową opatentował w 1907 roku amerykański radiotechnik i wynalazca Lee De Forest.

To odkrycie było początkiem rozwoju elektroniki. Z triody wyewoluowały inne komponenty takie jak tetroda lub pentoda. Jedną z najważniejszych jej właściwości jest możliwość uzyskania dużych zmian napięcia elektrycznego przy stosunkowo niewielkich sygnałach wejściowych.

Jak działa trioda mocy?

Trioda składa się z trzech elektrod: żarzonej katody, anody i umieszczonej pomiędzy nimi siatki. Elektrody znajdują się w szklanej lub metalowej bańce, w której panuje próżnia. Anoda jest spolaryzowana względem katody dodatnio, dlatego wytworzone między nimi pole elektryczne przyspiesza elektrony.

Na pole elektryczne wpływa również siatka. Ponieważ znajduje się bliżej katody niż anoda, to jej oddziaływanie jest silniejsze. Gdy siatka jest spolaryzowana ujemnie, hamuje elektrony i zawraca je do katody, zmniejszając prąd anodowy. Z kolei siatka spolaryzowana dodatnio przyspiesza elektrony, zwiększając płynący prąd w obwodzie.

W celu uruchomienia triody należy do niej doprowadzić właściwe napięcia stałe. Dzięki swoim właściwościom, lampa elektronowa wzmacnia sygnał i nawet niewielkie wahania napięcia na siatce, powodują znaczną fluktuację prądu anodowego.

Rodzaje triod

Można wyróżnić wiele rodzajów triod. Przyjęta klasyfikacja zależy między innymi od ich szczegółowej budowy oraz przeznaczenia. Na przykład triody sygnałowe służą do wzmocnienia amplitudy sygnału. Z kolei celem triody głośnikowej jest dostarczenie dużej mocy do obciążenia.

Tego rodzaju elementy elektroniczne stosowane są również do generacji drgań elektrycznych, detekcji, a także służą jako lampy impulsowe. Triody sygnałowe oznaczone są literą C, a mocy D.

Ze względu na budowę i przewodzenie prądu elektrycznego, triody można podzielić na:

  • lampowe,
  • tranzystorowe.

Triody lampowe (lampy elektronowe)

Ten rodzaj triod składa się z elektrod umieszczonych w bańce próżniowej lub wypełnionej gazem pod niewielkim ciśnieniem. W triodach lampowych wykorzystuje się wiązki elektronów poruszające się między elektrodami.

Charakterystycznym jej elementem jest siatka umieszczona pomiędzy katodą i anodą. W lampach wzmacniających, niewielkie zmiany napięcia siatki powodują duże zmiany prądu anodowego. Ta właśnie cecha triody jest wykorzystywana przy tworzeniu wzmacniaczy.

Triody tranzystorowe

Zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego mają również triody tranzystorowe. Ich konstrukcja jest inna od klasycznych lamp elektronowych. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, co oznacza, że w pewnych warunkach mogą przewodzić prąd elektryczny, a w innych nie.

Wyróżnia się dwa główne typy lamp tranzystorowych:

  • bipolarne, w których prąd elektryczny przepływa przez złącza o różnym typie przewodnictwa: n i p,
  • unipolarne, w których energia elektryczna płynie przez półprzewodnik o jednakowym typie przewodnictwa.

Podstawowe parametry triody

Zamawiając triody mocy należy zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry. Są to:

  • współczynnik wzmocnienia lub amplifikacji Ka – parametr informujący, ile razy więcej musi zmienić się napięcie na anodzie w stosunku do napięcia na siatce, aby utrzymać ten sam prąd anodowy. Wskaźnik ten wyrażony jest w V/V,
  • rezystancja, czyli oporność wewnętrzna ρa wyrażana w kΩ, która określa zależność prądu anodowego od napięcia anody,
  • nachylenie charakterystyki Sa wyrażone w mA/V – współczynnik mówiący, o ile miliamperów zmieni się prąd anody przy zmianie napięcia na siatce o 1V.

Istotne są również takie parametry jak: napięcie maksymalne – Ua max, prąd maksymalny – Ia max, a także moc maksymalna – Pa max, jaka może wydzielić się na anodzie.

Podstawowe zastosowanie triody

Trioda ma zastosowanie w rozmaitych obwodach elektronicznych: wzmacniaczach, generatorach oraz innych układach. Klasyczne lampy elektronowe są wykorzystywane w przemyśle wojskowym, radiofonii, medycynie oraz przede wszystkim w sprzęcie audio.

Zastosowanie triod lampowych pozwala wydobyć całą głębię i naturalne brzmienie dźwięku. Dlatego często są stosowane w profesjonalnych wzmacniaczach audio.


Triody mocy – gdzie można kupić?

Wysokiej jakości triody mocy możesz kupić w sklepie internetowym toroidy.pl. Znajdziesz w nim propozycje wiodących, światowych marek produkujących lampy elektronowe, w tym między innymi: Tung-SolElectro HarmonixMullard czy Genalex Gold Lion.

Sklep zapewnia szeroki asortyment produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Ponadto wykwalifikowani pracownicy służą pomocą przy wyborze odpowiedniej lampy elektronowej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój sprzęt audio zapewni Ci najwyższej klasy walory soniczne i będzie Ci służył przed długie godziny.


Artykuł sponsorowany


Trioda mocy
Udostępnij:
Czym jest i jak działa TRIODA MOCY?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
3 reakcji
love
0
like
3
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022