Korozja przebijająca: przyczyny i naprawa powłok
Korozja przebijająca

Korozja przebijająca przez powłokę

Korozja przebijająca przez system powłokowy występuje w postaci punktów czy też obszarów korozyjnych. Uszkodzenia powłoki w wyniku korozji przebijającej mogą wystąpić w krótkim czasie po wykonaniu systemu malarskiego. Przyczyną może być np. zbyt duże zawilgocenie lub zasolenie podczas prowadzonych prac. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi korozji przebijającej jest stosowanie porowatych systemów malarskich, które nie posiadają skutecznych inhibitorów korozji. W przypadku systemów o dużej porowatości, powłoka nie jest odpowiednio zamknięta, przez co grubość systemu może być zbyt mała. Sytuacja dotyczy również systemów, w których zarówno warstwa podkładowa oraz nawierzchniowa posiada zbyt dużą porowatość. Pojawienie się korozji przebijającej może być oznaką występowania korozji podpowłokowej, w wyniku której może dojść do pęknięć, a nawet całkowitego zniszczenia powłoki. Istotne jest więc podjęcie odpowiednich środków zaradczych zanim dojdzie do całkowitego uszkodzenia powłoki.

Proces naprawy w początkowych fazach rozwoju (w przypadku pojawienia się nielicznych punktów korozji) polega na doszczelnieniu powłoki odpowiednio dobraną farbą. Przed przystąpieniem do naprawy należy sprawdzić przyczepność powłoki oraz usunąć ogniska korozji. W przypadku większych ognisk korozji konieczne jest wykonanie renowacji powłok, w zależności od skali ich występowania.

Korozja przebijająca – przyczyny powstania

Głównymi czynnikami sprzyjającymi korozji przebijającej jest:

  • nieodpowiednio przygotowane podłoże (np. nieusunięcie odprysków spawalniczych czy nierówności, przez które dochodzi do przecienienia powłoki),
  • nałożenie zbyt cienkich warstw powłokowych lub niedokładne pomalowanie (występowanie niedomalowanych miejsc),
  • stosowanie farb tworzących powłoki o dużej porowatości (powłoki nieodpowiednio doszczelnione),
  • nakładanie powłok na nieodpowiednio odpylone podłoże, np. po oczyszczeniu strumieniowo ściernym,
  • występowanie stałych wtrąceń podczas aplikacji powłok (wykonywanie powłok w nieodpowiednio przygotowanych pomieszczeniach lub przestrzeniach otwartych bez zabezpieczeń),
  • pojawienie się uszkodzeń mechanicznych, np. prowadzenia w sąsiedztwie prac związanych z oczyszczeniem podłoża metodą strumieniowo ścierną – brak odpowiednich zabezpieczeń).

Zobacz też:

Cynkowanie galwaniczne czy ogniowe

Przygotowanie konstrukcji do cynkowania ogniowego

Obliczenie zapotrzebowania na farbę – poradnik

Zabezpieczenia antykorozyjne – w pigułce

Stopnie przygotowania podłoży stalowych

Korozja przebijająca
Udostępnij:
Korozja przebijająca przez powłokę
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022