Stopnie przygotowania podłoży stalowych - opis i normy
Stopnie przygotowania podłoży stalowych, rdza, corten,

Stopnie przygotowania podłoży stalowych

Właściwe przygotowanie podłoża przed wykonaniem zabezpieczenia antykorozyjnego wpływa zarówno na trwałość metalu, jak i samej powłoki. Stopnie przygotowania podłoży stalowych opisują sposób przygotowania powierzchni uwzględniając rodzaje zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchniach stalowych. Standardy, do jakich należy przygotować podłoże określone są w projekcie lub przez producenta farb. Zabrudzenia, jakie mogą występować na powierzchni konstrukcji stalowych to:

  • korozja/rdza,
  • oleje, tłuszcze smary,
  • zgorzelina walcownicza,
  • rozpuszczalne sole,
  • różnego rodzaju zabrudzenia, np. kurz, pył, itp.

Stopnie przygotowania podłoży stalowych zgodnie z PN ISO 8501-1

St – ręczne lub maszynowe usuwanie rdzy

W celu przygotowania podłoża stosuje się wyłącznie narzędzia ręczne, takie jak szczotki, szlifierki z napędem mechanicznym, itp. Oczyszczenie podłoża obejmuje usunięcie grubych warstw rdzy poprzez skrobanie, szczotkowanie, szlifowanie oraz olejów, smarów i pyłu znajdującego się na powierzchni metalu.

St 1

Dwukrotne przeszczotkowanie powierzchni metalu („ruch szczotki tam i z powrotem”).

St 2

Oczyszczona powierzchnia jest wolna od zanieczyszczeń, takich jak: oleje, smary, pył, rdza, zendra, stare powłoki malarskie. Po oczyszczeniu powierzchnia ma słaby metaliczny połysk.

St 3

Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, jak w przypadku przygotowania podłoża do stopnia St 2, z taką różnicą, że powierzchnię należy czyścić do chwili aż nabierze metalicznego połysku.

Sa – oczyszczenie strumieniowo ścierne

Podłoże oczyszcza się za pomocą obróbki strumieniowo ściernej. Przed przystąpieniem do obróbki strumieniowo ściernej konieczne jest usunięcie grubych warstw rdzy np. za pomocą dłutowania lub ścinania, ale również oleju oraz smaru poprzez mycie. Po obróbce powierzchnię należy oczyścić z pyłów i pozostałych odpadów.

Sa 1

Lekka obróbka strumieniowo ścierna. Z powierzchni metalu usuwa się takie zanieczyszczenia, jak: oleje, smary, tłuszcze, brud, pozostałości farb, zgorzelina, rdza. Powierzchnia po oczyszczeniu powinna być chropowata w takim stopniu, aby zapewnić wystarczającą przyczepność dla nakładanej powłoki.

Sa 2

Dokładna obróbka strumieniowo ścierna. Na przygotowanej powierzchni brak widocznych pozostałości oleju, smaru, pyłu, zgorzeliny walcowniczej, rdzy, powłoki malarskiej oraz obcych zanieczyszczeń.

Sa 2.5

Bardzo dokładna obróbka strumieniowo ścierna. Na przygotowanej powierzchni brak widocznych zanieczyszczeń, jak w przypadku stopnia Sa 2. Dopuszczalne zanieczyszczenia w postaci plamek, o kształcie kropek czy pasków.

Sa 3

Obróbka do wizualnie czystej stali. Na przygotowanej powierzchni brak widocznych zanieczyszczeń, jak w przypadku stopnia Sa 2.5. Oczyszczona powierzchnia posiada jednolitą metaliczną barwę bez widocznych zanieczyszczeń.

Zobacz też:

Obliczenie zapotrzebowania na farbę – poradnik

Zabezpieczenia antykorozyjne – w pigułce

Stopnie przygotowania podłoży stalowych
Udostępnij:
Stopnie przygotowania podłoży stalowych
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022