Iniekcja strumieniowa jet-grouting jest metodą stosowaną w celu wzmacniania podłoża gruntowego. Proces wzmacniania polega na aplikowaniu zaczynu pod wysokim ciśnieniem prowadząc do zniszczenia naturalnej struktury gruntu, w wyniku czego dochodzi do jej częściowej wymiany. Najpopularniejszym środkiem stabilizującym jest zaczyn cementowy, jednak do wzmacniania można stosować również środki bitumiczne z dodatkiem bentonitu lub środki na bazie żywic syntetycznych. Wzmacnianie gruntu metodą iniekcji zwiększa wytrzymałość gruntu, a także zmniejsza jego przepuszczalność.
Kolejność wykonania metody jet-grouting
Wykonanie metody jet-grouting składa się zasadniczo z dwóch etapów. W pierwszym etapie należy wykonać otwory do projektowanej rzędnej za pomocą żerdzi wiertniczej. W kolejnym, drugim etapie, żerdź wiertnicza jest wyciągana aplikując zaczyn pod wysokim ciśnieniem wynoszącym nawet 50 MPa. Podczas tego procesu dochodzi do wymieszania gruntu z zaczynem, co po związaniu tworzy trwałą strukturę gruntowo-cementową. Metoda iniekcji umożliwia również kształtowanie w gruncie elementów o różnych przekrojach i wymiarach, np. kolumny, ściany, półkolumny oraz ćwierćkolumny. Kształt i wymiary bryły zależą przede wszystkim od wymagań i przeznaczenia. Formowanie różnych kształtów zależy od takich czynników, jak:
- ciśnienie,
- czas wykonywanej iniekcji,
- ruchu żerdzi,
- prędkości obrotowej w chwili jej wyciągania.
Zastosowanie metody iniekcji
Metoda iniekcji strumieniowej znajduje bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej, zarówno w budownictwie lądowym, jak i wodnym. Szeroki zakres stosowania metody możliwy jest dzięki kompatybilności z większością rodzajów gruntów (jedynym ograniczeniem są grunty organiczne). Metodę jet-grouting można stosować w celu wzmocnienia:
- skarp zboczy oraz tarasów,
- gruntów zarówno pod nasypy drogowe, jak i kolejowe,
- podłoża w przypadku istniejących fundamentów (np. gdy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania budynku),
- fundamentów obiektów sąsiadujących z głębokimi wykopami,
- fundamentów obiektów mostowych zarówno nowych, jak i już tych istniejących,
- uszczelnienia podłoża gruntowego pod rurociągami,
- fundamentów obiektów zabytkowych.
Metoda znajduje swoje zastosowanie również w innych przypadkach, takich jak:
- wykonywanie ścian oporowych,
- zabezpieczenie ścian wykopu,
- wykonywanie robót palowych w przypadku różnych obiektów budowlanych,
- uszczelnianie zapór wodnych, palisad, ścian szczelinowych bądź innych konstrukcji podziemnych, np. garaży.
Zobacz też:
Rodzaje fundamentów bezpośrednich
Ławy fundamentowe betonowe i żelbetowe