Torkretowanie to metoda polegająca na aplikacji mieszanki betonowej metodą natrysku, do której wykorzystuje się specjalne maszyny, takie jak: torkretnice lub pompy podające współpracujące z kompresorem powietrza. Zasadniczo wyróżnia się dwie metody torkretowania: torkret na mokro i torkret na sucho. O wyborze metody decyduje wiele czynników, takich jak: grubość wykonanej warstwy, rodzaj konstrukcji, odległości natryskiwania, a także jakości, jaką chcemy otrzymać. Metoda torkretowania znajduje swoje zastosowanie w przypadku:
- wykonania napraw i remontów (np. tuneli, mostów, wiaduktów),
- wzmocnień skarp i wykopów,
- zabezpieczenia palisad,
- torkretowania kanałów żelbetowych, zbiorników, basenów, itp.,
- okładzin ochronnych, np. ognioodpornych.
Torkret na mokro
Metoda z wykorzystaniem torkretu na mokro polega na wykorzystaniu przygotowanej wcześniej mieszanki betonowej, układanej za pomocą specjalnej dyszy wylotowej wyrzucanej pneumatycznie w miejsce docelowe. Metoda torkretowania na mokro znajduje swoje zastosowanie w sytuacji, gdy wymaga się precyzyjnej aplikacji mieszanki lub wszędzie tam, gdzie nie można stosować metody torkretowania na sucho (ma to związek z zapyleniem, jakie powstaje podczas wykonywania torkretu metodą na sucho). Precyzyjna aplikacja mieszanki betonowej możliwa jest dzięki proporcjom wagowym składników mieszanki, co pozwala na przygotowanie jednolitej zaprawy.
Zalety metody torkretowania na mokro:
- możliwość utrzymania stałej konsystencji,
- stosowanie mieszanki o stałych proporcjach,
- mniejsze zapylenie niż w przypadku torkretowania na sucho,
- mniejsze straty materiału,
- precyzyjność aplikacji.
Torkret na sucho
W przypadku torkretu na sucho zwilżenie mieszanki betonowej następuje podczas natrysku. Suchą mieszankę przygotowuje się wcześniej, po czym umieszcza się ją w bębnie za pomocą leja zsypowego. Następnie mieszanka za pomocą sprężonego powietrza trafia przewodami transportowymi do dyszy natryskowej, w której następuje zmieszanie z wodą. Zawór doprowadzający wodę pozwala na jej regulację, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie zaprawy o różnej gęstości. Jest to bardzo przydatne w przypadku jednoczesnego natryskiwania powierzchni sufitowych i ściennych. W metodzie torkretu na sucho możliwa jest również regulacja szybkości oraz ilości natryskiwanego materiału. Pozwala to na precyzyjne nakładanie materiału wraz z regulacją grubości nanoszonej zaprawy. Torkretowanie na sucho znajduje zastosowanie np. podczas uzupełniania konstrukcji budowlanych.
Zalety metody torkretowania na sucho:
- szybkość aplikowania mieszanki betonowej, co pozwala na jej dokładne zagęszczenie (wysoka wytrzymałość),
- możliwość transportowania mieszanki na znaczne odległości zarówno w poziomie (do 300 m), jak i w pionie (do 100 m),
- możliwość regulowania konsystencji poprzez regulację wody, co pozwala na jednoczesne wykonywanie płaszczyzn pionowych i sufitowych,
- możliwa regulacja ilości natryskiwanego materiału, co pozwala na regulację grubości nanoszonej warstwy.
Zalety torkretowania:
- szerokie zastosowanie zarówno przy obiektach inżynieryjnych, jak i kubaturowych,
- szybkość wykonania,
- brak szalunków,
- możliwość wykonania w trudno dostępnych miejscach,
- możliwość wykonania obiektów o nieregularnym kształcie.
Zobacz też:
Technologia “białej wanny” – hydroizolacja strukturalna
Płyta fundamentowa w technologii “białej wanny”
Ściany fundamentowe w technologii “białej wanny”