Czy betony wodoszczelne wymagają izolacji?
Beton wodoszczelny, zbiornik, zbiornik betonowy

Czy betony wodoszczelne wymagają izolacji?

Betony wodoszczelne zostały stworzone dla zapewnienia ochrony konstrukcji i powierzchni przed wnikaniem wody. Czy jednak wymagają dodatkowo stosowania hydroizolacji? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Beton wodoszczelny – czym jest?

W produkcji betonów stosuje się różne oznaczenia wskazujące na określone parametry mieszanki lub gotowego betonu. Jednym z nich jest współczynnik wodoszczelności. Za betony wodoszczelne uznaje się te, które posiadają oznaczenie W8 lub wyższe.

Betony wodoszczelne odznaczają się ponadto niską porowatością i gęstą konsystencją oraz zawartością cementu co najmniej w ilości 300 kg na każdy m3 mieszanki. Stosunek wody do cementu oznacza się współczynnikiem w/c, który w przypadku betonów wodoszczelnych powinien być maksymalny, jednak pozwalający na zachowanie odpowiedniej ciekłości mieszanki. Inne istotne cechy betonu wodoszczelnego to odpowiednia klasa ekspozycji, która odpowiada warunkom, w jakich beton będzie eksploatowany oraz właściwa klasa wytrzymałości na ściskanie.

Do mieszanki betonowej, poza wodą, cementem oraz kruszywem o odpowiednich frakcjach, dodaje się również odpowiednie dodatki uszczelniające i inne, pozwalające uzyskać założone parametry betonu.

Dlaczego stosuje się betony wodoszczelne?

Betony wodoszczelne powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie branży budowlanej na materiał stosunkowo łatwy i szybki w układaniu, a jednocześnie odznaczający się dużą wodoszczelnością. W zamyśle beton wodoszczelny ma chronić przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz obiektów budowlanych oraz przed wnikaniem w konstrukcję. Dzięki temu stalowe elementy konstrukcyjne nie są narażone na korozję, a dzięki temu obiekt jest trwalszy i odznacza się dłużą przydatnością eksploatacyjną.

Warto zaznaczyć, że betony wodoszczelne nie stanowią dla wody warstwy izolacyjnej tak, jak np. folia kubełkowa. Pozwalają na wnikanie wody w strukturę, jednak jedynie do określonej, niezbyt dużej głębokości.

Czy beton wodoszczelny należy dodatkowo izolować?

Betony wodoszczelne odznaczają się zwiększoną odpornością na działanie wody w stosunku do betonów zwykłych. Nie oznacza to jednak 100% zabezpieczenia przed wodą. Powstaje więc pytanie: czy beton wodoszczelny trzeba izolować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W konstrukcjach dużych lub nietypowych obiektów budowlanych zastosowanie betonów wodoszczelnych jest poprzedzone precyzyjnymi analizami, a mieszanki dobierane są ściśle do potrzeb. Wówczas dodatkowa izolacja przeciwwodna lub przeciwwilgociowa może nie być niezbędna.

W budownictwie jednorodzinnym jednak, gdzie coraz częściej betony wodoszczelne stosuje się do wylewania fundamentów, specjaliści zalecają dodatkową warstwę hydroizolacji w klasycznej formie. Szczególnie na terenach, gdzie lustro wód gruntowych jest wysokie, albo tam, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przebiegają cieki wodne. Beton wodoszczelny przedłuża żywotność fundamentów, jednak ochrona przed podciąganiem kapilarnym wody i związanymi z tym niekorzystnymi zjawiskami spoczywa w dużym stopniu na izolacji.

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie betony szczelne?

Betony wodoszczelne stosuje się najczęściej w budowlach inżynieryjnych, takich jak tamy, zbiorniki wodne czy oczyszczalnie ścieków. Wykorzystuje się je także w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej w dość popularnej w Polsce technologii tzw. białej wanny. Technologia ta polega na połączeniu płyty i ściany fundamentowej w całość tak, żeby stanowiła barierę dla przenikania wód gruntowych do kondygnacji podziemnych lub częściowo zagłębionych w gruncie, a także dla podciągania kapilarnego.


Artykuł sponsorowany


betonbeton wodoszczelny
Udostępnij:
Czy betony wodoszczelne wymagają izolacji?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
0
so-so
0
weakly
1
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022