Badanie zagęszczenia gruntu: metoda płyty dynamicznej
Badanie płytą dynamiczną

Badanie płytą dynamiczną

Badanie płytą dynamiczną należy do jednej z najszybszych metod stosowanych w celu sprawdzenia zagęszczenia podłoża. Wskaźnik zagęszczenia gruntu wyznacza się na podstawie modułu odkształcenia Evd otrzymanego w wyniku przeprowadzonych badań płytą dynamiczną. Metoda badania polega na wykorzystaniu specjalnej płyty obciążającej o średnicy 30 cm, która w wyniku opuszczania ciężarka podlega dynamicznemu obciążeniu. Płyta połączona jest z elektronicznym rejestratorem (najczęściej wyposażonym w drukarkę), co umożliwia otrzymanie raportu zaraz po wykonaniu badania.

Przeprowadzenie badania płytą dynamiczną

Badanie rozpoczynamy od ustawienia płyty w miejscu prowadzonych badań, a następnie wykonujemy dynamiczne obciążenie za pomocą 3 uderzeń próbnych oraz 3 właściwych pomiarów odkształcenia podłoża, na podstawie których otrzymujemy wynik dynamicznego modułu odkształcenia Evd.

Uwaga: Zasięg badania płytą dynamiczną wynosi do 0,5 m. Ponadto podłoże w miejscu wykonywanych badań nie może posiadać luźnych ziaren. Zła stabilizacja podłoża spowoduje, że wynik przeprowadzonego badania nie będzie miarodajny.

Zastosowanie

Badanie za pomocą płyty dynamicznej można stosować w przypadku gruntów o średnicy ziaren wynoszącej maksymalnie 63 mm. Swoje główne zastosowanie płyta dynamiczna znajduje w przypadku badań podłoża podczas budowy dróg. Metodę badania można stosować również podczas badania podłoża pod posadzki, fundamenty (płyty fundamentowe), kostkę brukową, sieci (np. gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, itp.) czy też w celu przeprowadzenia kontroli podczas wykonywania nasypów.


Zobacz też:

Czasowe obniżenie zwierciadła wód gruntowych

Zakres badań geotechnicznych

Kategorie geotechniczne

Bilans mas ziemnych – objętość wykopów i nasypów

Rodzaje gruntów budowlanych

Badanie płytą dynamiczną
Udostępnij:
Badanie płytą dynamiczną
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
0
like
2
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022