Wykonywanie warstw podbudowy pomocniczej, warstwy mrozoochronnej, czy też warstwy ulepszonego podłoża z mieszanek niezwiązanych bądź gruntów niewysadzinowych na gruntach o niskiej nośności może się wiązać z koniecznością wzmocnienia podłoża. Jedną z metod stosowanych w tym celu jest wzmocnienie podłoża geosytetykami. W jakich przypadkach można stosować powyższą metodę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wzmocnienie podłoża geosyntetykami – kiedy stosować?
Wykonanie wzmocnienia geosytetykami zaleca się w przypadku podłoża gruntowego sklasyfikowanego w grupie nośności G3 lub G4, których grubość warstw niezwiązanych na podłożu gruntowym jest większa niż 40 cm. Metoda sprawdzi się również w przypadku podłoża z gruntów spoistych o dużej wilgotności w stanie miękoplastyczym i plastycznym.
Wzmocnienie podłoża geosyntetykami pozwala na zmniejszenie grubości warstw z mieszanki niezwiązanej lub z gruntu niewysadzinowego. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie zakładając możliwość pojawienia się odkształceń w dolnych warstwach konstrukcji nawierzchni.
UWAGA: Metody wzmocnienia podłoża geosyntetykami nie można stosować w przypadku, gdy zachodzi ryzyko znacznego odkształcenia geosyntetyku oraz powstania kolein na powierzchni warstwy, na której układa się geosyntetyk.
Literatura:
[1] Katalog typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych – GDDKiA
Zobacz też:
Bilans mas ziemnych – objętość wykopów i nasypów
Obraz Christian Brinkmann z Pixabay