Suchy jastrych jest to podkład podłogowy stanowiący alternatywę dla tradycyjnych wylewek wykonywanych na mokro. Do wykonania suchego jastrychu można wykorzystać: płyty gipsowo-kartonowe, płyty cementowe, płyty gipsowo-włóknowe, a także płyty OSB i MFP. Ze względu na rodzaj podłoża, jak i sposób ułożenia można wyróżnić następujące rodzaje jastrychów:
- zespolony – układany na wcześniej zagruntowanym podłożu,
- pływający – wykonywany na warstwie izolacji termicznej bądź akustycznej,
- na warstwie oddzielającej – wykonywany na warstwie przeciwwilgociowej.
Swoje zastosowanie znajduje głównie w budownictwie drewnianym, szkieletowym, a także podczas remontów starych obiektów (dzięki niskiej wadze nie obciąża dodatkowo stropów). Suchy jastrych można wykonać z jednej, dwóch, a nawet trzech warstw płyt. Podczas układania każdej kolejnej warstwy należy pamiętać o obróceniu płyt o 90 stopni w stosunku do płyt ułożonych w poprzedniej warstwie. Płyty łączy się ze sobą przy pomocy wkrętów systemowych lub zszywek ocynkowanych. Stosowanie suchego jastrychu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza przekraczającej 85% (kuchnie, łazienki) wymaga wykonania dodatkowej izolacji zabezpieczającej przed działaniem wody. W pomieszczeniach wilgotnych suchy jastrych należy układać na folii polietylenowej, natomiast górną powierzchnię jastrychu zabezpiecza się np. folią w płynie. Miejsca, w których płyty stykają się ze ścianami zabezpiecza się dodatkowo specjalną taśmą uszczelniającą.
Suchy jastrych stanowi doskonały podkład pod wszystkie rodzaje podłóg z drewna, ceramiki, paneli, wykładzin dywanowych, PCV. Podobnie jak w przypadku jastrychów wylewanych na mokro, przed przystąpieniem do układania warstw wykończeniowych powierzchnię jastrychu należy zagruntować. Gruntowanie niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. wzmacnia podłoże, jak i zmniejsza chłonność podłoża, co znacznie utrudnia rozwój pleśni lub grzybów.
Zalety suchego jastrychu:
- łatwość układania (płyty można ułożyć samodzielnie),
- szybkość wykonania (duże formaty płyt),
- duża sztywność,
- dostępność materiałów,
- brak mokrych prac związanych z wykonaniem posadzki cementowych, itp.,
- równa powierzchnia podkładów,
- niski ciężar własny,
- możliwość wykonania prac wykończeniowych następnego dnia.