Skuteczne odgrzybianie ścian: usuwanie grzybów i pleśni
grzyb na ścianie, odgrzybianie ścian

Odgrzybianie ścian

Główną przyczyną pojawienia się szarobrunatnego nalotu, grzybów czy też pleśni na powierzchni ścian lub stropów jest długotrwałe zawilgocenie tych powierzchni. Pojawienie się nalotów, grzybów oraz pleśni wpływa nie tylko na estetykę obiektu, ale również na zdrowie człowieka. W związku z tym konieczne jest podjęcie działań mających na celu odgrzybianie ścian i stropów. W przypadku, gdy problem pojawia się na powierzchni ścian, odgrzybianie należy rozpocząć od tynków. Jeśli to nie poskutkuje należy również odgrzybić powierzchnię murów.

Odgrzybianie tynków

W przypadku odgrzybiania tynków stosuje się różne preparaty zwalczające grzyby oraz pleśnie. Przed nałożeniem preparatu należy jednak dokładnie sprawdzić powierzchnię tynków oraz ich przyczepność do podłoża, w tym celu należy opukać młotkiem miejsca, w których występuje zawilgocenie. Jeśli podczas opukiwania tynków słychać głuchy odgłos oznacza to, że tynk nie jest przyczepny do podłoża. Wiąże się to z koniecznością skucia warstwy tynku. Podczas procesu odgrzybiania należy wykonać następujące czynności:

  • odkurzyć oraz zmyć powierzchnie tynków w miejscach występowania grzybów oraz pleśni,
  • usunąć skażone powłoki malarskie. W przypadku odspojonych tynków skuć ich pozostałości do samego podłoża, a następnie oczyścić powierzchnię szczotką drucianą,
  • nanieść specjalny preparat na przygotowane powierzchnie metodą smarowania bądź opryskiwania,
  • wietrzyć pomieszczenie minimum przez dwie doby,
  • nałożyć nowy tynk (w miejscach, w których konieczne było jego wcześniejsze usunięcie) po odpowiednim wyschnięciu podłoża, według zaleceń znajdujących się na stosowanym środku.

Odgrzybianie murów

Jeśli na powierzchniach ścian występują płaty grzybni lub owocniki, odgrzybianie należy rozpocząć od usunięcia skażonych tynków. Po usunięciu tynków kolejnym krokiem jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni muru. Podczas oczyszczania należy zwrócić szczególną uwagę na spoiny znajdujące się w murze, ponieważ grzyby właśnie w tych miejscach najczęściej przerastają mury. Po przygotowaniu i oczyszczeniu murów można przystąpić do odgrzybiania. Podobnie jak podczas odgrzybiania tynków specjalny preparat nanosimy metodą smarowania bądź opryskiwania.

W przypadku, gdy grzyb wrasta w głąb powierzchni ściany należy stosować metodę nawiercania otworów, do których wprowadza się środek dezynfekcyjny. Wprowadzany środek ma na celu nasączenie zaprawy w spoinach muru. Do prawidłowego przeprowadzenia odgrzybiania muru metodą nawiercania otworów należy wykonać otwory o średnicy 10-20 mm oraz pod kątem od 30° do 40°. W celu skutecznego odgrzybienia należy wykonać nawet do 40 otworów na 1m2 ściany.

Zobacz też

Osuszanie budynku

Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych

jak odgrzybić ścianymetody odgrzybianiaodgrzybianie ścian
Udostępnij:
Odgrzybianie ścian
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022