Stopień ochrony IK
Stopień ochrony IK

Stopień ochrony IK

Stopień ochrony IK to parametr stosowany w celu określenia stopnia wytrzymałości elementu przed uderzeniami zewnętrznymi. Stopnie ochrony IK określa się kodem w postaci cyfr oraz liter. W zależności od stopnia ochrony elementu, stopień IK opisuje jedenastostopniowej skali, w której wzrost wartości liczbowych oznacza większą wytrzymałość mechaniczną elementu. O czym mówią cyfry znajdujące się w kodzie IK?

Stopień ochrony IK

Jak już wcześniej wspomniano stopienie ochrony IK składają się z dwóch liter (IK) oraz cyfr w jedenastostopniowej skali (od 00 do 10). W poniższej tabeli przedstawiono klasyfikację stopni ochrony w zależności od siły uderzenia według normy [1].

Poziom  IKEnergia uderzenia
000 J
010,15 J
020,20 J
030,35 J
040,50 J
050,70 J
061 J
072 J
085 J
0910 J
1020 J

Znajomość zależności klasyfikacji stopni ochrony IK w zależności od siły uderzenia pozwala na właściwe dobranie urządzeń bądź innych elementów przed atakami wandali. Wytrzymałość obudów urządzeń lub innych elementów zapewnia nie tylko ich estetykę ale również pozwala na ich prawidłową eksploatację. W związku z powyższym w przypadku elementów eksploatowanych (lub narażonych) w środowisku publicznym zaleca się stosowanie elementów, których obudowa charakteryzuje się wysoką klasą odporności IK.


Literatura:

[1] PN-EN 62262:2003 Stopnie ochrony przed zewnętrznymi uderzeniami mechanicznymi zapewnianej przez obudowy urządzeń elektrycznych (Kod IK).


Zobacz też:

Stopień ochrony IP

Uziemienie – rodzaje uziemień

Stopień ochrony IK
Udostępnij:
Stopień ochrony IK
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022