Regeneracja Siłowników Hydraulicznych - Kiedy Ją Wykonać?
siłownik hydrauliczny, Regeneracja siłowników hydraulicznych

Kiedy regeneruje się siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne to istotne elementy wielu maszyn budowlanych i rolniczych. Użycie tych podzespołów umożliwia przenoszenie ogromnych ładunków, dzięki czemu ułatwiają one wykonanie wielu różnorodnych prac. Aby jednak utrzymać siłowniki hydrauliczne w pełnej sprawności, należy je regularnie sprawdzać i regenerować. Jak zatem dbać o siłowniki hydrauliczne? Jakie są najczęstsze przyczyny ich awarii? Na czym polega ich regeneracja? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na wszystkie te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Siłownik hydrauliczny – co to jest?

Siłowniki hydrauliczne to znane i często stosowane rozwiązanie w takich pojazdach jak koparki, podnośniki czy wywrotki. W skład każdego siłownika wchodzi kilkanaście elementów, wśród których do najważniejszych należy cylinder, tłok, tłoczysko i dławnica.

Idąc od strony dna siłownika, wyróżniamy ucho dna siłownika oraz cylinder, w którym porusza się tłok. W obrębie tłoka znajdują się z kolei pierścienie prowadzące tłok, uszczelnienia tłokowe oraz uszczelki tłoka. Do tłoka przymocowane jest tłoczysko, które razem z nim porusza się w cylindrze. Na drugim końcu cylindra znajduje się dławica, w której umieszczone są takie elementy jak uszczelnienia dławicowe i buforowe, uszczelnienie dławnicy, pierścienie zgarniające oraz pierścienie prowadzące tłoczysko. Końcowym elementem siłownika hydraulicznego jest ucho tłoczyska z łożyskiem wahliwym.

Dbałość o dobry stan wszystkich tych elementów zapewnia wysoką szczelność oraz sprawne i wydajne działanie całego podzespołu.

produkcja siłowników

Jak działają siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne działają przy wykorzystaniu prawa Pascala, opisującego zjawisko rozchodzenia się ciśnienia w cieczach, które powoduje dążenie cieczy do rozpychania ścian i zwiększenia objętości zbiornika. Podzespoły te wykorzystują więc energię ciśnienia cieczy hydraulicznej, która jest zamieniana na energię mechaniczną, powodującą ruch siłownika. Olej znajdujący się pod ciśnieniem wywiera nacisk na wszystkie ściany zbiornika, w tym również na ruchomy tłok, który pod wpływem działającej siły ulega przesunięciu, wykonując ruch prostoliniowy.

Regeneracja siłowników hydraulicznych

Jak wiele różnorodnych części tworzących maszyny budowlane czy rolnicze, tak również siłowniki hydrauliczne narażone są na uszkodzenia i przeciążenia. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko niespodziewanej awarii, konieczne są regularne przeglądy, naprawy czy regeneracja siłowników.

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Regeneracja siłowników hydraulicznych pozwala na utrzymanie ich sprawności oraz wysokich parametrów użytkowych. Z racji złożonej budowy, ich regeneracja obejmuje szeroki zakres prac i czynności. W zależności od rodzaju uszkodzeń danego siłownika hydraulicznego wykonuje się:

  • wymianę uszczelnień,
  • wymianę łożysk,
  • wymianę rur cylindra,
  • wymianę lub regenerację tłoczyska (szlifowanie i chromowanie),
  • honowanie cylindrów,
  • drążenie tłoczyska,
  • dorabianie ucha cylindra i dławicy,
  • modyfikacja dennicy i dławicy,
  • modyfikacja lub wymiana tłoka,
  • spawanie urwanych części.
pręty hartowane na tłoczyska

Pierwszym krokiem do naprawy siłownika jest rozebranie go na części i dokładne sprawdzenie każdej z nich. Po dokładnej weryfikacji wszystkich elementów tworzona jest ekspertyza, która szczegółowo opisuje stan techniczny siłownika hydraulicznego. Na tej podstawie firmy zajmujące się podzespołami hydrauliki siłowej wskazują uszkodzone części, elementy wymagające naprawy lub regeneracji, a także określają koszty wykonania usługi.

Podczas serwisu siłowników hydraulicznych szczególną uwagę zwraca się na stan tłoczyska. W przypadku dużych uszkodzeń, krzywizn czy zarysowań w powierzchni chromowanej konieczna jest wymiana tłoczyska. Warto wtedy skorzystać z bogatej oferty firmy Bimex, która w swoim asortymencie posiada chromowane pręty hartowane na tłoczyska. Elementy te produkowane są z wysokogatunkowej, konstrukcyjnej stali węglowej, dzięki czemu gwarantują niezwykle wysoką odporność.

Kolejnym krokiem jest kontrola dławicy, podczas której dokładnie sprawdza się miejsca osadzania uszczelnień dławicy. Ich powierzchnia powinna być gładka, bez śladów korozji czy mechanicznych uszkodzeń. Sprawdza się także pasowanie dławnicy z tłoczyskiem – dławnica bez nałożonych uszczelek powinna płynnie, jednak bez nadmiernego luzu, przesuwać się po tłoczysku.

naprawa siłownika

Sprawdzenia wymaga także osadzenie dławnicy w cylindrze. Zauważenie dużego luzu podczas wkręcania może świadczyć o zniekształceniu cylindra. W takie sytuacji uszczelnienie dławnicy będzie nieskuteczne, w wyniku czego mogą pojawić się przecieki oleju.

Przy ocenie stanu siłowników hydraulicznych wykonywana jest także kontrola tłoka. Sprawdza się tu przede wszystkim powierzchnie tłoków oraz kondycję podtoczeń, w których umieszczane są uszczelnienia. Istotna jest także kontrola pasowania tłoka z cylindrem, podczas której tłok połączony z tłoczyskiem wprowadza się do cylindra. Nadmierny luz podczas przesuwania świadczy o konieczności wymiany tłoka lub zastosowaniu pierścieni prowadzących.

Podczas naprawy siłowników przeprowadzana jest także dokładna kontrola cylindra. Wszelkie uszkodzenia jego powierzchni, wgniecenia czy owalny kształt wpływają negatywnie na jego wydajność. W przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczająca jest regeneracja cylindra, jeśli jednak jego stan jest bardzo zły, konieczna jest wymiana rury cylindra.

Końcowym etapem jest wymiana uszczelnień, ponowny montaż wszystkich elementów oraz testowanie siłownika hydraulicznego na stanowisku diagnostycznym.

Kiedy regenerować siłownik hydrauliczny?

Najczęstszym powodem naprawy siłownika hydraulicznego są różnego rodzaju uszkodzenia eksploatacyjne, wynikające z długiego użytkowania. Wszelkie pojawiające się zarysowania, wgniecenia czy wżery z czasem obniżają wydajność urządzenia. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie i regeneracja, które często pozwalają uniknąć poważniejszych usterek. Oznaką świadczącą o konieczności naprawy siłownika są także wszelkie nieszczelności, powodujące przeciekanie oleju i spadek wydajności podzespołów. Jeśli więc zauważymy nieprawidłowości w wyglądzie lub działaniu siłownika, najlepiej wtedy oddać go w ręce fachowców, którzy ocenią jego stan.

naprawa siłowników hydraulicznych

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii siłowników?

Siłowniki to często elementy maszyn czy pojazdów związanych z intensywną eksploatacją, przez co są szczególnie narażone na uszkodzenia czy nadmierne zużycie. Do najczęstszych przyczyn awarii elementów hydrauliki siłowej należy między innymi:

  • zbyt duże obciążenie,
  • za wysokie lub za niskie ciśnienie,
  • zewnętrzne i wewnętrzne przecieki,
  • nieszczelność dławicy,
  • zanieczyszczony płyn roboczy,
  • zużyte prowadnice tłoczyska,
  • reakcje fizyko-chemiczne na poszczególnych częściach,
  • zewnętrzne uszkodzenia

Regeneracja siłownika – podsumowanie

Siłowniki hydrauliczne teleskopowe to wydajne podzespoły hydrauliki siłowej, stosowane powszechnie w maszynach rolniczych i maszynach budowlanych. To urządzenia, w których pod wpływem ciśnienia dochodzi do zamiany energii oleju na ruch mechaniczny.

Naprawa siłowników obejmuje zarówno wymianę jak i regenerację uszkodzonych części. Regeneracja siłowników hydraulicznych umożliwia ich dalszą eksploatację bez konieczności kupowania nowych części. Regeneracja siłownika obejmuje najczęściej szlifowanie, chromowanie czy honowanie poszczególnych jego części. Regularne przeglądy tych podzespołów zapewniają nie tylko wydajną i bezawaryjną pracę wielu maszyn, ale również bezpieczeństwo pracujących przy nich osób.


Artykuł sponsorowany


Regeneracja siłowników hydraulicznychsiłowniki hydrauliczne
Udostępnij:
Kiedy regeneruje się siłowniki hydrauliczne?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022