Pomiar natężenia prądu
Pomiar natężenia prądu

Pomiar natężenia prądu

Pomiar natężenia prądu jest kluczową umiejętnością, którą warto opanować. Umiejętność ta może się okazać przydatna np. w okresie zimowym, gdy potrzebujemy monitorować stan techniczny akumulatora w aucie. Pomiar natężenia prądu nie wymaga posiadania specjalistycznych urządzeń. W celu wykonania pomiaru wystarczy prosty sprzęt, zwany miernikiem.

W jakim celu sprawdzamy natężenie prądu?

Mierzenie natężenia prądu to proces umożliwiający określenie ilości elektronów, płynących w urządzeniu elektrycznym w danym czasie. Pomiar natężenia może okazać się przydatny w następujących sytuacjach:

  • Aby sprawdzić, czy urządzenie elektryczne działa poprawnie, możemy porównać natężenie prądu jakie powinno przepływać z tym, które rzeczywiście płynie. Wystarczy użyć miernika i odczytać rzeczywisty przepływ prądu. Jeśli wynik jest wyższy niż wartość określona w instrukcji, może to wskazywać na problem z urządzeniem.
  • Aby ustalić rzeczywiste zużycie energii przez dane urządzenie elektryczne, możemy zmierzyć natężenie prądu. Wraz ze wzrostem przepływu wzrasta moc, co z kolei przekłada się na większe zużycie energii. Dzięki pomiarowi możemy określić rzeczywiste zużycie energii przez urządzenie. Metoda ta jest skuteczna w przypadku urządzeń, których pobór mocy jest stały.

Jaka jest jednostka pomiaru natężenia prądu?

Jednostką pomiaru natężenia prądu jest Amper [A]. Wraz ze wzrostem ilości amperów natężenie prądu jest wyższe.

Jak wykonać pomiar?

Aby wykonać pomiar natężenia prądu, należy użyć miernika i jego funkcji pomiaru natężenia. W zależności od typu miernika, dokonujemy pomiaru poprzez zamocowanie go w obwodzie (szeregowo), np. między zaciskami akumulatora, lub bezpośrednio na przewodzie dzięki czemu przez miernik zostanie potraktowany taką samą ilością elektronów, jak badane urządzenie. Następnie odczytujemy wynik pomiaru na wyświetlaczu miernika.

Przed wykonaniem pomiarów należy jednak pamiętać o prawidłowym ustawieniu miernika, tzn., czy pomiar będzie dotyczyć prądu stałego czy przemiennego. Następnie należy podpiąć sondy pomiarowe. W gniazdo „COM” wpinamy sondę czarną natomiast czerwoną w zależności od zakresu pomiarów:

  • mA – gdy pomiar odbywa się w zakresie miliamperach,
  • 20A – gdy zakres pomiaru mieści się w zakresie 0-20A.

Zobacz też:

Stopień ochrony IP

Połączenia ochronne i wyrównawcze

Pomiar rezystencji izolacji

Rezystancja podłogi i ścian

Obraz Сергей z Pixabay
Udostępnij:
Pomiar natężenia prądu
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022