Pionowe przemieszczenie powierzchni podłoża pod obciążeniem to osiadanie gruntów. Po usunięciu obciążenia, np. po wykonaniu wykopu, powierzchnia warstwy gruntu przesuwa się pionowo ku górze, czyli odpręża.
Rodzaje osiadania gruntów:
Całkowite osiadanie podłoża jest sumą trzech rodzajów osiadania:
- osiadania początkowego (Si),
- osiadania konsolidacyjnego (Sc),
- osiadania wtórnego (Ss).
Osiadanie początkowe
Osiadanie początkowe (Si), wynikające z odkształceń materiału gruntowego pod wpływem nadmiernego ciśnienia porowego. Zwykle pojawia się przy nagłym obciążeniu podłoża i trwa krótko po jego nałożeniu.
Osiadanie konsolidacyjne
Osiadanie konsolidacyjne to efekt rozpraszania powstały po przyłożeniu obciążenia, które jest spowodowane nadwyżką ciśnienia wody w porach. Prędkość tego procesu zależy od zmian objętościowych, przepuszczalności gruntu i położenia warstw drenujących.
Ściśliwość wtórna
Ściśliwość wtórna (pełzanie) szkieletu gruntowego to efekt plastycznych odkształceń spowodowanych naprężeniem efektywnym. Zależy ona od właściwości reologicznych gruntu i jest rozłożona w długim czasie. Model odkształcenia składa się z trzech składowych osiadania, które mogą występować równocześnie, jednak z różną intensywnością w danym etapie procesu odkształcenia.
Osiadanie całkowite
Jak już wcześniej wspomniano Osiadanie całkowite stanowi sumę poszczególnych składowych osiadania, takich jak osiadanie początkowe, konsolidacyjne i wtóre. W związku z powyższym osiadanie całkowite można zapisać następującym wzorem:
S = S_i + S_c + S_s
[/latex]
gdzie:
- S – osiadanie całkowite,
- Si – osiadanie początkowe,
- Sc – osiadanie konsolidacyjne,
- Ss – osiadanie wtórne.
Wszystkie te składowe osiadania, takie jak osiadanie konsolidacyjne, ściśliwość wtórna i osiadanie długotrwałe, mają wpływ na całkowite osiadanie podłoża gruntowego. Wielkość osiadania zależy od rodzaju i właściwości gruntu, historii naprężenia, wielkości obciążenia, prędkości obciążania oraz geometrii obciążenia w stosunku do miąższości podłoża ściśliwego. Zasadniczą częścią osiadań podłoża są odkształcenia konsolidacyjne. Przebieg procesu odkształcenia gruntu zależy głównie od przyrostu naprężenia efektywnego w podłożu, czyli od prędkości rozpraszania nadwyżki ciśnienia porowego.
Literatura:
[1] Szymański A. – Wykłady z mechaniki gruntów i budownictwa ziemnego,
[2] Wiłun Z. – Zarys geotechnik.
Zobacz też:
Bilans mas ziemnych – objętość wykopów i nasypów
Obraz Tamás Kovács z Pixabay