Obecny rozwój przemysłu sprawia, że doświadczony i wykwalifikowany spawacz bez problemu znajdzie pracę. Ukończenie kursu spawania daje możliwość zdobycia cenionych i praktycznych umiejętności na rynku pracy. Kursy dzielą się na odrębne szkolenia podzielone ze względu na metodę spawania, grupy materiałowe oraz poziom zaawansowania. Do najpopularniejszych metod należy technologia MIG, MAG i TIG. Czym one się różnią i na co zwrócić uwagę wybierając szkołę spawalniczą?
Kurs spawania MIG/MAG
Do podstawowych rodzajów spawania zaliczamy spawanie metodą MIG oraz MAG. Ich nazwy pochodzą od angielskich skrótów odpowiednio: Metal Inert Gas oraz Metal Active Gas. Są to techniki polegające na spawaniu z wykorzystaniem łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą topliwą przy wykorzystaniu gazów osłonowych bądź ich mieszanek. W technologii MIG używa się gazów chemicznie obojętnych, jak np. hel lub argon, natomiast przy spawaniu metodą MAG używa się gazów aktywnych chemicznie, np. CO2. Spawanie MIG/MAG to metoda łączenia gazów aktywnych z pasywnymi – dwutlenku węgla z argonem.
Proces spawania metodą MIG i MAG polega na zajarzeniu łuku elektrycznego i topieniu w nim drutu odwijanego z bębna ze stałą prędkością. Jeziorko ciekłego metalu oraz łuk elektryczny jest chroniony przed działaniem atmosfery powietrza odpowiednim gazem osłonowym – chemicznie obojętnym w przypadku technologii MIG lub chemicznie aktywnym dla technologii MAG.
Spawanie typu MIG stosuje się przy łączeniu miedzi, aluminium czy innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Spawanie typu MAG wykonuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń i wykorzystuje się do spawania stali konstrukcyjne wysokostopowych, niskostopowych oraz niestopowych. Popularna nazwa spawarki umożliwiająca pracę metodą MIG/MAG to migomat. Jest to półautomat spawalniczy, który podaje drut do jeziorka spawalniczego i wydziela odpowiednią dawkę gazu osłonowego. Wykorzystanie go jest efektywne i wygodne, dlatego migomaty to najbardziej rozpowszechnione narzędzia spawalnicze.
Kurs spawania TIG
W szkołach spawalniczych zarówno kursy MIG, MAG jak i TIG oferowane są na trzech poziomach:
- poziom 1 – spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi,
- poziom 2 – spawanie blach spoinami czołowymi,
- poziom 3 – spawanie rur spoinami czołowymi.
Przed rozpoczęciem kursu, warto się zastanowić nad skorzystaniem z promocyjnych pakietów łączących różne poziomy. Jednocześnie wtedy możemy przystąpić np. do wszystkich poziomów. Przykładem wrocławskiej szkoły spawalniczej, w której występują tego typu promocje, jest Akademia Spawania.
Decydując się na kurs spawacza, oprócz sprawdzenia dostępności kursów spawalniczych i pakietów promocyjnych, warto dowiedzieć się również:
- w jakich godzinach prowadzone są szkolenia,
- na jakim sprzęcie będziesz szkolony (czy jest taki sam, na jakim aktualnie pracują spawacze w firmach prywatnych),
- czy nie ma ukrytych opłat i co dokładnie wchodzi w cenę kursu.
Po ukończeniu kursu czeka Cię egzamin przeprowadzony przez jednostkę certyfikującą. Większość uprawień na dane urządzenia spawalnicze wydawana jest na okres 2 lat. Po tym czasie konieczne jest ich odnowienie.
Artykuł sponsorowany
Zobacz też:
Wpływ naprężeń spawalniczych na eksploatację konstrukcji
Dokumentacja technologiczna spawania