Energetyka wiatrowa w Polsce
Turbiny wiatrowe, mikroinstalacje oze, Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe, miasto w oddali

Energetyka wiatrowa w Polsce

Energia pochodząca z wiatru to drugie – zaraz po energii słonecznej – najchętniej wykorzystywane odnawialne źródło energii w Polsce. Już w roku 2019 udział OZE w światowej produkcji energii przekroczył ponad 33% i stale rośnie. Znaczną część tej liczby wygenerowały właśnie farmy wiatrowe oraz mikroinstalacje. Jak tworzone są farmy wiatrowe? Czy Polska to odpowiednie miejsce do ich wykorzystania?

Turbiny wiatrowe w polskim krajobrazie

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz widział olbrzymie turbiny wiatrowe, które górują nad danym obszarem i robią naprawdę duże wrażenie. Turbiny takie widać coraz częściej w polskim krajobrazie. Zastosowanie turbin oraz mikroinstalacji wiatrowych jest coraz powszechniejsze w Polsce. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości czym są odnawialne źródła energii, ale też jak ich wykorzystanie może pozytywnie wpłynąć na środowisko. Powstawanie nowych farm wiatrowych świadczy przede wszystkim o rosnącej świadomości ekologicznej oraz o tym, że OZE to przyszłość. Obecnie to Chiny i Stany Zjednoczone przodują w ilości farm wiatrowych. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość farm znajduje się na lądzie, jednak istnieją farmy wiatrowe morskie.

Kolejne rekordy farm wiatrowych

Na początku roku 2022 polskie farby wiatrowe „wykręciły” prawdziwy rekord, pozwalając na zaspokojenie potrzeb energetycznych kraju na poziomie 30-35%. Jeszcze do roku 2023 przepisy znacząco utrudniały budowanie kolejnych farm wiatrowych. Wraz ze zmianami w roku 2023 przepisy są nieco bardziej łaskawe dla inwestorów. Nowelizacja pozwala również na wykorzystywanie nowszych technologicznie turbin, co przełoży się na zwiększenie mocy farm wiatrowych.

Farmy wiatrowe w Polsce – czy to się opłaca?

Dzięki odpowiedniemu położeniu geograficznemu Polska posiada dobre warunki do tworzenia farm wiatrowych i mikroinstalacji. Wieloletnie badania i obserwacje wskazują, że najlepszymi miejscami do tworzenia farm wiatrowych jest pas polskiego wybrzeża oraz Suwalszczyzna. Warto również zwrócić uwagę na pas Polski centralnej, od wschodu do zachodu – panują tam dobre warunki do korzystania z energii wiatru.

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe

Odnawialne źródła energii są niezwykle chętnie wykorzystywane w przydomowych instalacjach. Nie ma wątpliwości, że najczęściej stosowane są instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na generowanie energii elektrycznej dla gospodarstwa. Dzięki wykorzystaniu magazynów energii energia może być przechowywana i wykorzystywana wtedy, kiedy jest potrzebna. Fotowoltaika i pompy ciepła to jednak nie jedyne rozwiązania, które warto wykorzystać blisko domu. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w polskiej przestrzeni, są przydomowe mikroinstalacje wiatrowe. Przydomowa turbina wiatrowa pozwoli na uniezależnienie gospodarstwa domowego od tradycyjnych źródeł energii. Turbiny nie generują problematycznych odpadów czy spalin, są więc rozwiązaniem wysoce ekologicznym. Atutem jest również fakt, że koszt produkcji prądu nie jest wysoki.

Jak działają przydomowe turbiny wiatrowe?

Zasada działania przydomowych turbin wiatrowych jest bardzo prosta – przekonują specjaliści Emiter, marki oferującej m.in. systemy fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Obracające się łopatki turbiny generują ruch, który zostaje wprowadzony do generatora przy pomocy przekładni. Generator (działając podobnie jak klasyczna prądnica) wytwarza prąd, który musi przejść przez falownik, by możliwe było zasilanie instalacji elektrycznej w domach.

Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.
farmy wiatroweOZETurbiny wiatrowe
Udostępnij:
Energetyka wiatrowa w Polsce
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022