Czy opłaca się inwestować w farmy fotowoltaiczne?
Dowiedz się, jakie korzyści zapewniają farmy fotowoltaiczne!

Czy opłaca się inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia transformację energii słonecznej w energię elektryczną – dzięki niej możemy więc pozyskać czysty, ekologiczny prąd. Jeszcze do niedawna panele montowane były głównie na dachach domów jednorodzinnych, dziś natomiast budowane są całe farmy fotowoltaiczne, z których prąd może zasilać gospodarstwa domowe w całej gminie. Czy opłaca się w nie inwestować? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to duży obszar nieużytkowy, na którym znajdują się instalacje fotowoltaiczne. Najczęściej na jego aranżację decydują się gminy i firmy, choć coraz większym zainteresowaniem farmy fotowoltaiczne cieszą się również wśród inwestorów prywatnych. Sposobów jest wiele, a cel jeden – czysty, zielony prąd. Warto jednak skupić się nie tylko na korzyściach, ale też na kosztach. Jak wiadomo, inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla domu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ile więc kosztuje cała farma fotowoltaiczna? Wiele zależy tutaj od jej powierzchni. Inwestycja w farmę słoneczną o mocy 1 MW to koszt ok. 2,5 mln zł. Wydaje się dużo, ale przy obecnych cenach energii elektrycznej taki wydatek może okazać się naprawdę opłacalny. Więcej na temat kosztów budowy farmy można przeczytać w artykule https://sunergo.pl/blog/farma-fotowoltaiczna-koszt-budowa/. Ostateczna kwota, jaką trzeba będzie wydatkować, ustalana jest indywidualnie.

Ile można zyskać?

Okres zwrotu nakładów inwestycyjnych w przypadku farm fotowoltaicznych wynosi około 8-10 lat. Po tym czasie zaczynamy generować zyski, czyli korzystamy w pełni z czystej energii. Wspomniane zyski plasują się na poziomie około 200 tysięcy złotych rocznie, ale są to wyłącznie dane poglądowe, oparte na cenach energii z 2022 roku. Obecnie mogą być więc znacznie wyższe. Warto też pamiętać o zyskach niematerialnych, jakie dają farmy fotowoltaiczne:

  • zapewnienie stałego dopływu energii elektrycznej,
  • możliwość korzystania z czystej energii,
  • brak zanieczyszczeń powietrza generowanych produkcją energii w tradycyjny sposób,
  • brak uzależnienia od dostawcy energii.

Więcej na temat tego, jak funkcjonują farmy fotowoltaiczne, można dowiedzieć się tutaj: https://sunergo.pl/. Podejmując ostateczną decyzję o realizacji inwestycji, należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb użytkowników oraz sporządzić rachunek ekonomiczny. Pozwoli on uzyskać odpowiedź, czy inwestycja w danym przypadku, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki, rzeczywiście będzie opłacalna.

Czy opłaca się inwestować w farmy fotowoltaiczne? Sprawdź!

Gdzie sprawdzą się farmy fotowoltaiczne?

Na budowę farm fotowoltaicznych najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą uniezależnić się od dostawcy prądu. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że produkcja prądu we własnym zakresie staje się dla nich coraz bardziej opłacalna. Ponadto mogą skorzystać z różnego typu dotacji i kredytów udzielanych na preferencyjnych warunkach, dzięki czemu wydatki nie będą aż tak wysokie. Farma fotowoltaiczna to także doskonałe rozwiązanie dla gmin. Chcąc zadbać o lepszą jakość powietrza, warto zapewnić mieszkańcom czystą energię. Często partycypują oni w kosztach inwestycji, gdyż niewiele gmin może pozwolić sobie na tak duży wydatek.

Innym rozwiązaniem jest wspólna inwestycja w farmę fotowoltaiczną, albo wykupienie udziałów w konkretnej inwestycji. W tym przypadku zupełnie inaczej ocenia się opłacalność, gdyż trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekty finansowe. Ponadto, o ile nie sposób odsprzedać całej farmy w krótkim czasie, o tyle udziałów możemy wyzbyć się właściwie w dowolnym momencie. Inwestorzy, którzy budują farmy, muszą znaleźć podmiot, który będzie od nich kupował energię elektryczną. Nie jest to jednak trudne, mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie na prąd, a jednocześnie coraz wyższe ceny. Warto pamiętać, że aby wybudować farmę fotowoltaiczną, potrzebny jest teren, który spełni wszelkie warunki techniczne. Dlatego też całość inwestycji najczęściej realizowana jest nie w kilka tygodni, a w co najmniej kilkanaście miesięcy.


Artykuł partnera

farmy fotowoltaicznefotowoltaikaInstalacje fotowoltaiczne
Udostępnij:
Czy opłaca się inwestować w farmy fotowoltaiczne?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022