Co warto wiedzieć o fotowoltaice?
panele fotowoltaiczne stojące w otoczeniu przyrody

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Odnawialne źródła energii są na ustach Polaków od wielu lat. Zainteresowanie OZE wynika z wielu czynników, do których zaliczamy zarówno czynniki ekonomiczne, jak i środowiskowe. Co warto wiedzieć o fotowoltaice? Czy jej instalacja jest opłacalna? Czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniego dofinansowania tego typu inwestycji?

Czym jest fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Fotowoltaika jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem, kiedy mowa właśnie o odnawialnych źródłach energii. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są zarówno przez prywatne firmy, gminy, ale też użytkowników indywidualnych – tego rodzaju instalacje widzimy często na dachach domów czy też na poziomie gruntu.

starszy mężczyzna dotyka powierzchnię panelu fotowoltaicznego

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii – jest to jedna z największych zalet tego rozwiązania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na wytworzenie „czystej energii” z praktycznie niewyczerpanego źródła, jakim są promienie słoneczne. Rozwiązanie to nie generuje problematycznych odpadów, nie powoduje emisji CO2 do atmosfery. Atutem instalacji fotowoltaicznych jest oczywiście też możliwość uniezależnienia się od klasycznych źródeł energii. Dzięki przemyślanej i odpowiednio dobranej instalacji możliwe jest zapewnienie sobie niezależności energetycznej, co wpłynie przede wszystkim na stan naszego portfela.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne kojarzone są przede wszystkim z czarnymi modułami, które nierzadko popularnie nazywane są panelami fotowoltaicznymi (poprawna nazwa to jednak moduł fotowoltaiczny). Modułu zbudowane są z ogniw krzemowych i to właśnie w nich zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne zamiany promieni słonecznych w energię. Moduły wysyłają wyprodukowaną energię do falownika – urządzenie to pozwala na przemianę prądu stałego w prąd zmienny. Z falownika energia w postaci prądu zmiennego trafia wprost do domowej sieci lub też jest odprowadzana do magazynu energii. Warto również wspomnieć, w jaki sposób wznoszone są instalacje fotowoltaiczne – moduły osadzane są na konstrukcjach z profili aluminiowych, odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Konstrukcja może być umieszczona zarówno na dachu, jak i na poziomie gruntu – mówią specjaliści marki Emiternet, specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych.

Jak przygotować się do instalacji fotowoltaiki przy domu?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po dokonaniu decyzji o instalacji fotowoltaiki, jest zorientowanie się, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię. Informacja taka może być zawarta m.in. w rachunkach za prąd z ostatniego półrocza czy roku. Warto również zastanowić się, czy w najbliższej przyszłości w domu nie pojawi się kolejny sprzęt elektryczny, mający duży pobór prądu (np. kuchenka indukcyjna). Kolejnym krokiem jest wybranie instalatora, który nie tylko stworzy dla nas projekt instalacji, ale też podpowie, jakie elementy (moduły, falownik) okażą się najlepsze i dopasowane do potrzeb.

matka z synkiem w na farmie fotowoltaicznej symbolizuje bezpieczeństwo energetyczne rodzin

Czy instalację fotowoltaiczną możemy „postawić” samodzielnie?

Okazuje się, że wykonanie odpowiedni zaprojektowanej instalacji nie jest trudne. Bardzo ważne jest jednak, by odbiór i przyłączenia do sieci dokonała osoba uprawniona.

Fotowoltaika i pompa ciepła

Fotowoltaika to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla osób, pragnących zmniejszyć swoje rachunki, ale też tych, dla których kwestia ekologii jest kluczowa. Wiele osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną jako uzupełnienie dla zakupu pompy ciepła. Takie połączenie ma sens – pompa do prawidłowego działania potrzebuje energii elektrycznej, więc możliwe jest zasilanie jej właśnie przez prąd wytworzony przez przydomową instalację fotowoltaiczną.

Czy fotowoltaika ma wady?

Wśród licznych zalet warto sobie zadać pytanie, czy instalacja fotowoltaiki posiada jakieś wady? Z pewnością problematyczna może być cena wyjściowa – konieczne jest tu zainwestowanie kilkudziesięciu tysięcy złotych, co może być ceną zaporową dla wielu zainteresowanych. Warto jednak pamiętać, że od wielu lat w Polsce dostępne są dofinansowania na fotowoltaikę, które pozwalają na znaczne zmniejszenie finalnej ceny instalacji.


Artykuł gościnny

emiternetfotowoltaikaOZE
Udostępnij:
Co warto wiedzieć o fotowoltaice?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022