Folia Kubełkowa: Izolacja HDPE dla wykopów - montaż i parametry
folia kubełkowa

Co to jest folia kubełkowa i jakie jest jej zastosowanie?

Folia kubełkowa to trwała membrana izolacyjna produkowana z polietylenu (HDPE) o dużej gęstości. Folia kubełkowa chroni zarówno hydroizolacje, jak i termoizolację przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania wykopów. Ponadto stanowi barierę ochronną przed systemem korzennym roślin oraz przed gryzoniami. Wytłoczenia (kubełki) znajdujące się w strukturze folii tworzą przestrzeń wentylacyjną odprowadzając wilgoć znajdującą się na ścianach fundamentów.

Folia kubełkowa – montaż

Folia kubełkowa może spełnić swoje funkcje w przypadku prawidłowego montażu. Podczas montażu należy przestrzegać zasad montażowych związanych z kierunkiem ułożenia folii oraz zapewnieniem ciągłości izolacji. Folię kubełkową należy montować kubełkami w kierunku ściany. Tak ułożona folia tworzy przestrzeń wentylacyjną pomiędzy ścianą fundamentową, a folią umożliwiając odparowanie wilgoci znajdującej się na ścianie. Ułożenie folii kubełkami w kierunku ściany możliwe jest jednak jeśli hydroizolacja odporna jest na uszkodzenia mechaniczne spowodowane dociskiem kubełków (uszkodzenie hydroizolacji mogłoby doprowadzić do zawilgocenia ściany fundamentowej). W przeciwnym razie folię należy układać kubełkami w kierunku gruntu. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie folii kubełkowej z geowłókniną. Przestrzeń pomiędzy kubełkami a geowłókniną odpowiedzialna jest za odprowadzanie wilgoci do drenażu opaskowego. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.

Folię kubełkową należy montować bardzo starannie, zwracając szczególną uwagę na miejsca połączeń folii. Przed zamocowaniem do fundamentu, arkusze folii należy napinać tak, aby zapewnić jak najlepsze przyleganie folii do ściany. Folię należy dopasować do wysokości ścian fundamentowych. Pozwoli to na uniknięcie połączeń poziomych. Na czas montażu warto zastosować szersze arkusze pozwalające na wystawienie folii powyżej poziomu gruntu. Nadmiar folii można usunąć po zakończeniu prac montażowych. Rodzaj łączników stosowanych do mocowania folii zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża. Do zamocowania folii można stosować np. gwoździe z tworzywa sztucznego, wkręty lub kołki rozporowe (łączniki należy stosować w dnie kubełków stosując dodatkowo podkładki uszczelniające). Ilość łączników należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W miejscu połączeń arkuszy folii należy zadbać o prawidłowe zakłady. Zaleca się, aby zakład poziomy wynosił 3-4 kubełki, a w przypadku pionowych połączeń na 18 kubełków. W celu zwiększenia szczelności można stosować specjalne taśmy lub klej elastomerowy.

Ostatnim etapem jest odcięcie nadmiaru folii kubełkowej na wysokość ściany fundamentowej oraz wykończenie krawędzi specjalną listwą fundamentową. Listwa pełni funkcję ochronną zabezpieczając folię przed uszkodzeniem oraz przedostaniem się zanieczyszczeń pomiędzy ścianę fundamentową a folię.

Parametry techniczne folii kubełkowej

Podczas zakupu folii kubełkowej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość folii. Zaleca się, aby grubość folii wynosiła minimum 0,5 mm. Wraz ze wzrostem grubości wzrasta wytrzymałość na ściskanie. Folia o większej grubości i gramaturze jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Folia o grubości mniejszej niż 0,5 mm może zostać uszkodzona w trakcie montażu np. poprzez załamywanie prowadzące do pęknięć czy też przebicie podczas zasypywania fundamentów, w wyniku czego folia nie będzie szczelna powodując zawilgocenie fundamentów. W poniższej tabeli zestawiono parametry techniczne wybranych folii kubełkowych:

folia kubełkowa

UWAGA: Przed zakupem folii kubełkowej należy upewnić się czy wybrany materiał posiada atest.


Zobacz też:

Technologia “białej wanny” – hydroizolacja strukturalna

Płyta fundamentowa w technologii “białej wanny”

Pielęgnacja betonu

Układanie mieszanki betonowej – betonowanie

folia kubełkowa
Udostępnij:
Co to jest folia kubełkowa i jakie jest jej zastosowanie?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022