Zastosowania rotomoulding w przemyśle
plastik

Zastosowania rotomoulding w przemyśle

Plastik to wyjątkowo atrakcyjny materiał — nie dotyka go korozja, a przy zastosowaniu odpowiednich dodatków jest odporny również na promieniowanie UV. Na jego korzyść przemawiają także zdolności izolacyjne — tworzywa sztuczne nie przepuszczają wody, a dodatkowo są słabym przewodnikiem prądu elektrycznego. W zastosowaniach konstrukcyjnych ich zaletą jest duża wytrzymałość przy niskiej wadze. Stal i beton to materiały dużo cięższe, przez co przedmiot o tych samych rozmiarach wykonany z plastiku będzie nawet o kilkadziesiąt procent lżejszy. Kluczem do wykorzystania powyższych zalet okazał się rotomoulding, zwany również odlewaniem rotacyjnym. Jest to technologia pozwalająca wytwarzać atrakcyjne kosztowo elementy o średnich i dużych gabarytach.

Rotomoulding — zasada działania

Opisywana metoda wytwarzania elementów plastikowych wykorzystuje w procesie produkcyjnym ruch obrotowy. Do formy aplikuje się dokładnie odważoną ilość polimeru w formie granulatu lub proszku, a dalej następuje jednocześnie ogrzewanie i obracanie materiału. W takich warunkach pod wpływem siły grawitacji polimer rozlewa się równomiernie po ściankach formy. Następnie całość jest ochładzana w odpowiednim tempie, dzięki czemu plastik zachowuje nadany mu w procesie produkcyjnym kształt.

Zastosowania rotomoulding w przemyśle

Odlewanie rotacyjne znalazło zastosowanie w wielu branżach — wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie elementów o dużych rozmiarach. Najbardziej oczywistym przykładem są tutaj wszelkiego rodzaju zbiorniki przemysłowe, stosowane do przechowywania wody, chemikaliów i żywności. W branży magazynowej rotomoulding dostarcza także różnego rodzaju skrzynie, palety i pojemniki izolowane.

Tworzywa sztuczne są odporne na korozje, a więc niewrażliwe na działanie wody. Z tego względu wykonuje się z nich sprzęt do wędkarstwa i sportów wodnych, taki jak spławiki, boje i pontony. Rotomoulding z powodzeniem stosowany jest także do produkcji kajaków i łodzi. Z dobrodziejstw plastiku korzysta również branża transportowa na lądzie — tworzywa sztuczne okazały się idealnym materiałem do produkcji pachołków, słupków i znaków drogowych.

Omawianą technologię używa się często przy produkcji zabawek i wyposażenia parków rozrywki. Elementy wykonane z plastiku są zwykle dużo bezpieczniejsze od tych wykonanych z innych materiałów — nie ulegają stłuczeniu jak w przypadku szkła, a także da się je łatwo pozbawić ostrych krawędzi, których czasem trudno uniknąć w przypadku detali wykonanych z metalu.

Plastik dobrze znosi szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, dlatego chętnie wykorzystuje się go w parkach i ogrodach. Za pomocą rotomouldingu możliwe jest wytwarzanie różnego rodzaju koszy na śmieci, donic ogrodowych czy pojemników służących do gromadzenia deszczówki. Tworzywa sztuczne to również idealny materiał na wszelkiego rodzaju elementy małej architektury, takie jak ławki i meble ogrodowe. Oprócz wyrobów czysto użytkowych wykorzystuje się go też do produkcji dodatków dekoracyjnych, które mogą zostać ustawione zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodzie.


Artykuł sponsorwany


Udostępnij:
Zastosowania rotomoulding w przemyśle
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022