Złącze typu Camlock pochodzi z USA i jest na ten moment jednym z najczęściej używanych typów złączy przemysłowych na świecie. Znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach – od chemicznej, przez wodociągową, aż po paliwową. Dlaczego złącza typu Camlock nazywamy szybkimi i wygodnymi? Na taką ich reputację wpływ ma zarówno ich uniwersalność, jak i prostota budowy oraz użytkowania. W dzisiejszym artykule przybliżymy zalety Camlocków oraz mechanizm ich działania.
Złącza Camlock, nazywane również szybkozłączami, to elementy armatury złącznej w systemach wężów przemysłowych, transferujących różnego rodzaju substancje:
- paliwo,
- materiały chemiczne,
- farby,
- wodę,
- lakiery,
- produkty spożywcze,
- a nawet oleje i kwasy.
Złącza tego typu dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów oraz materiałów. Na rynku znajdziemy złącza Camlock wykonane ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium oraz polipropylenu zbrojonego. Mniej typowe wersje mogą dodatkowo posiadać powłokę lub wykładzinę z tworzyw fluoropolimerowych. Poza kilkoma typami elementów podstawowych istnieje wiele wersji z licznymi ulepszeniami, a także bogaty wybór elementów adaptacyjnych i różnych typów połączeń, na przykład przeznaczonych do spawania, z gwintami i kołnierzowych. Wszystko po to, by złącza tego rodzaju mogły być wykorzystywane w różnych branżach, konfiguracjach oraz nadawały się do montażu zarówno w systemach prostszych, jak i bardziej skomplikowanych.
Złącza Camlock charakteryzują się prostą budową i obsługą. Ich montaż nie powinien sprawiać kłopotów. W przypadku bardziej złożonych projektów sieci węży przemysłowych lub rurociągów warto jednak postawić na fachową instalację, która będzie gwarancją poprawnego działania systemu.
Warto pamiętać, że złącza typu Camlock pełnią ważną funkcję związaną z bezpieczeństwem pracy. Ich proste zabezpieczenia, najczęściej w postaci zawleczek, uniemożliwiają przypadkowe otwarcie przewodu i zapobiegają wyciekom oraz awariom.
Jak działa mechanizm złącza Camlock?
Skuteczność i bezpieczeństwo działania systemu węży przemysłowych, wykorzystującego złącza typu Camlock, zależy nie tylko od jakości zastosowanych elementów, ale również od prawidłowego sposobu ich montażu i użytkowania.
Aby poprawnie podłączyć złącze typu Camlock, należy nasunąć całkowicie część gniazdową na część wtykową i zacisnąć rączki. Część krzywkowa rączki, współpracując z wgłębieniem w części wtykowej podczas zamykania rączek, spowoduje dociśnięcie do siebie obu elementów złącza. Korpus części gniazdowej w części mocującej rączki posiada otwory, umożliwiające przełożenie zatyczki blokującej, która zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem. Przed rozłączeniem należy obniżyć ciśnienie w układzie.
Wśród rozwiązań dla branż, wykorzystujących sieci węży przemysłowych, złącza Camlock są jednym z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o elementy armatury złącznej. Warto wybierać sprawdzonych dostawców Camlocków. W Polsce jednym z nich jest MMR Group MediaTransfer.
Artykuł sponsorowany