Zalety Stosowania BIM w Projektach Budowlanych
laptop, klawiatura laptopa, Zalety stosowania BIM

Zalety stosowania BIM

Jakie są zalety stosowania BIM?

Przejście z projektowania 2D na 3D cieszy się coraz większą popularnością zarówno w branży architektonicznej, inżynieryjnej oraz budowlanej. Modelowanie informacji o budynku (BIM) zapewnia przewagę dzięki oszczędności czasu i pieniędzy w przypadku projektów budowlanych oraz infrastrukturalnych. Do największych zalet stosowania BIM można zaliczyć:

Szacowanie kosztów inwestycji na podstawie modelu

Korzystanie z narzędzi BIM, takich jak Autodesk Revit i BIM 360 Docs, pozwala na automatyzację czasochłonnego procesu obliczania kosztów, dzięki czemu mamy więcej czasu na skupienie się na czynnikach o wyższej wartości, takich jak identyfikacja zespołów konstrukcyjnych i ryzyko faktoringu.

Poprawienie koordynacji i wykrywania konfliktów

Stosowanie BIM pozwala na lepszą koordynację projektu wykrywając wszelkie konflikty (np. kolizje) przed rozpoczęciem budowy. Ponadto dzięki stosowaniu oprogramowania BIM, np. Autodesk 360, można uniknąć wszelkich niezgodności, dzięki stosowaniu funkcji automatycznego wykrywania kolizji.

Lepsza współpraca i komunikacja

Dzięki aplikacjom, takim jak narzędzia BIM 360 firmy Autodesk istnieje możliwość przeglądania rysunków i modeli na urządzeniach mobilnych, zapewniając w każdej chwili dostęp do aktualnych informacji o projekcie. BIM 360 pozwala współdzielić modele projektów i koordynować planowanie, zapewniając wszystkim zainteresowanym stronom projektowym wgląd w projekt.

Wizualizacja projektu

Korzystając z BIM, można zaplanować i wizualizować cały projekt przed rozpoczęciem budowy. Wizualizacje 3D pozwalają inwestorom przekonać się, jak będzie wyglądać przestrzeń, oferując możliwość wprowadzania zmian przed rozpoczęciem budowy. Wizualizowanie obiektu przed rozpoczęciem prac budowlanych minimalizuje kosztowne i czasochłonne zmiany w przypadku wybudowanego już obiektu.

Obniżenie kosztów i zmniejszenie ryzyka

Model 3D pozwala na stosowanie optymalizacji, np. poprzez prefabrykację, co zmniejsza straty niewykorzystanych materiałów. Prefabrykowane elementy są łatwe i szybkie w montażu, w przeciwieństwie do elementów wykonywanych na budowie. Ponadto stosowanie modeli 3D pozwala na zmniejszenie kosztów pracy związanych z dokumentacją. Firmy budowlane korzystają z BIM i technologii budowlanej w celu zmniejszenia kosztów oraz ograniczenia ryzyka.

Ulepszenie planowania

BIM pozwala na projektowanie wykonując tym samym dokumentację, a także na wprowadzanie zmian w dokumentacji w celu dostosowania do nowych wytycznych. Dzięki stosowanej technologii istnieje możliwość dokładniejszego planowania harmonogramów, co wpływa na końcowy czas realizacji.

Zwiększenie produktywności i prefabrykacji

Model BIM można wykorzystać do generowania rysunków lub baz danych do celów produkcyjnych, co pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie technologii prefabrykacji. Dzięki temu można zmniejszyć ilość odpadów, zwiększając wydajność oraz obniżając koszty pracy i materiałów.

Zobacz też:

Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM

Bim Vision – wtyczka w C# wprowadzenie

Modelowanie 3D – na przykładzie aranżacji cz. 1

bimzalety bim
Udostępnij:
Zalety stosowania BIM
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022