Format pliku IFC - podstawowe informacje i zastosowanie
bim model

Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM

Format IFC podstawowe informacje

Format pliku IFC (z ang.  Industry Foundation Classes) to otwarty format mający na celu opisanie danych architektonicznych, konstrukcyjnych i branżowych. Jest to podstawowy format BIM, zarejestrowany w przez ISO pod oficjalnym numerem ISO 16739-1: 2013.

Stosowanie formatu pozwala na pełną kompatybilność między oprogramowaniem różnych producentów. Dlatego spełnia jeden z fundamentalnych założeń o nieograniczonej wymianie informacji.  

Standard IFC to baza danych w formacie tekstowym o kodowaniu ASCII. Składa się z dwóch kluczowych elementów: geometrii (Building Model) i informacji przypisanej do geometrii (Information).

W okresie ostatnich 25 lat, format doczekał się już IFC ponad 15 wersji. Najpopularniejsze obecnie w użyciu to IFC 2×3 oraz IFC 2×4, natomiast rozszerzenie zapisu pliku to: *.ifc, *.ifczip i *.ifcxml.

Dlaczego format IFC stanie się standardem tj. DXF lub PDF?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Budownictwo zmierza w kierunku modelowania informacji, a inwestorzy coraz częściej wymagają dostarczenia dokumentacji powykonawczej w modelu IFC. Format *.ifc jest na licencji open source, dlatego nie wymaga od uczestników procesu stosowania kosztownego oprogramowania. Standard tworzy pomost pomiędzy rozwiązaniami tj. Revit, Tekla, Archicad, MicroStation i inne.

W jaki sposób otworzyć plik w formacie IFC?

W ostatnich latach rynek zasypuje nas rozwiązaniami w zakresie technologii BIM. Niemal co roku powstaje oprogramowanie do modelowania i odczytu plików IFC. W rozdziale omówię kilka najpopularniejszych przeglądarek na rynku w Polsce.

Bim Vision – jest to rodzimy produkt Krakowskiej firmy DataComp. Potężne narzędzie do przeglądania modeli z możliwością filtracji, pomiarów oraz bogatym sklepem z dodatkami. Dostępne pod adresem bimvision.eu

Dalux – czyli wieloplatformowa przeglądarka BIM dostępna na Androida, iOS (Mobile) i Windows. Oferuje możliwość filtracji danych, pomiaru elementów, a także nałożenia dokumentacji 2D na model 3D. Dostępne pod adresem dalux.com.

Xbim Xplorer – czyli w pełni darmowe otwarte narzędzie do przeglądania modeli. Oferuje walidacje modelu i prawidłowe wyświetlenie wersji IFC 2×3 i 4. Zaletą jest otwarty kod, który możemy modyfikować  na potrzeby własnego projektu. Do pobrania pod adresem docs.xbim.net/downloads/xbimxplorer.html.

BIM SPOT – czyli przeglądarka plików IFC w Internecie. Jest to najprostsze z możliwych narzędzie do podglądu plików. Umożliwia między innymi filtrowanie danych, kontrolę jakości, wykrywanie kolizji. Dostępne pod adresem bimspot.io

bimbimvisionifctechnologie cyfrowexbim
Udostępnij:
Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM
Napisane przez
Michał Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022