bim model

Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM

Format IFC podstawowe informacje

Format pliku IFC (z ang.  Industry Foundation Classes) to otwarty format mający na celu opisanie danych architektonicznych, konstrukcyjnych i branżowych. Jest to podstawowy format BIM, zarejestrowany w przez ISO pod oficjalnym numerem ISO 16739-1: 2013.

Stosowanie formatu pozwala na pełną kompatybilność między oprogramowaniem różnych producentów. Dlatego spełnia jeden z fundamentalnych założeń o nieograniczonej wymianie informacji.  

Standard IFC to baza danych w formacie tekstowym o kodowaniu ASCII. Składa się z dwóch kluczowych elementów: geometrii (Building Model) i informacji przypisanej do geometrii (Information).

W okresie ostatnich 25 lat, format doczekał się już IFC ponad 15 wersji. Najpopularniejsze obecnie w użyciu to IFC 2×3 oraz IFC 2×4, natomiast rozszerzenie zapisu pliku to: *.ifc, *.ifczip i *.ifcxml.

Dlaczego format IFC stanie się standardem tj. DXF lub PDF?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Budownictwo zmierza w kierunku modelowania informacji, a inwestorzy coraz częściej wymagają dostarczenia dokumentacji powykonawczej w modelu IFC. Format *.ifc jest na licencji open source, dlatego nie wymaga od uczestników procesu stosowania kosztownego oprogramowania. Standard tworzy pomost pomiędzy rozwiązaniami tj. Revit, Tekla, Archicad, MicroStation i inne.

W jaki sposób otworzyć plik w formacie IFC?

W ostatnich latach rynek zasypuje nas rozwiązaniami w zakresie technologii BIM. Niemal co roku powstaje oprogramowanie do modelowania i odczytu plików IFC. W rozdziale omówię kilka najpopularniejszych przeglądarek na rynku w Polsce.

Bim Vision – jest to rodzimy produkt Krakowskiej firmy DataComp. Potężne narzędzie do przeglądania modeli z możliwością filtracji, pomiarów oraz bogatym sklepem z dodatkami. Dostępne pod adresem bimvision.eu

Dalux – czyli wieloplatformowa przeglądarka BIM dostępna na Androida, iOS (Mobile) i Windows. Oferuje możliwość filtracji danych, pomiaru elementów, a także nałożenia dokumentacji 2D na model 3D. Dostępne pod adresem dalux.com.

Xbim Xplorer – czyli w pełni darmowe otwarte narzędzie do przeglądania modeli. Oferuje walidacje modelu i prawidłowe wyświetlenie wersji IFC 2×3 i 4. Zaletą jest otwarty kod, który możemy modyfikować  na potrzeby własnego projektu. Do pobrania pod adresem docs.xbim.net/downloads/xbimxplorer.html.

BIM SPOT – czyli przeglądarka plików IFC w Internecie. Jest to najprostsze z możliwych narzędzie do podglądu plików. Umożliwia między innymi filtrowanie danych, kontrolę jakości, wykrywanie kolizji. Dostępne pod adresem bimspot.io

bimbimvisionifctechnologie cyfrowexbim
Udostępnij:
Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM
Napisane przez
Michał Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022