Nowoczesne wycinarki CNC pozwalają na niemal pełną automatyzację procesów i wykonywanie niezwykle skomplikowanych projektów. Rzecz jasna wynika to z zastosowania nowoczesnych sterowników i specjalnego oprogramowania. Sprawdźmy, jak działa i na co warto zwrócić uwagę.
Wycinarki CNC: potencjał automatyzacji
Trudno wyobrazić sobie dziś obróbkę materiałów bez wycinarek CNC. Ich historia jest całkiem długa. Już w XIX wieku wynalazcy tworzyli urządzenia przemysłowe, które można było zaprogramować – początkowo przy użyciu kart perforowanych. Maszyny zdecydowanie bardziej przypominające wypalarki CNC, które znamy obecnie, zaczęły się pojawiać w najbardziej innowacyjnych amerykańskich zakładach w połowie XX wieku.
Pod koniec lat 50. powstał pierwszy program CAD umożliwiający tworzenie projektów 2D i 3D, niedługo potem, bo na początku lat 60., jego możliwości rozbudowano o interfejs użytkownika, który uprościł obsługę i dał operatorom zupełnie nowe możliwości.
Korzyści z oprogramowania CNC
Okazało się, że dzięki połączeniu z jednej strony sterownika z interfejsem, a z drugiej odpowiedniego oprogramowania, można uzyskać szereg korzyści. Należy do nich:
- Wygoda użytkowania: operator skupia się na zdefiniowaniu parametrów cięcia. Dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów wycinarka CNC jest w stanie nie tylko realizować pracę, ale również diagnozować potencjalne problemy.
- Wysoka precyzja i automatyzacja działania: cięcie będzie bardzo precyzyjne, a procesy zautomatyzowane. Dotyczy to również produkcji seryjnej.
- Przyspieszenie procesów: oprogramowanie pozwala na znaczne przyspieszenie prac, a to oznacza optymalizację kosztów.
- Różnorodne cięcia: sterowniki CNC będą w stanie odpowiednio dobierać charakterystykę cięcia do konkretnego elementu projektu. Dotyczy to również skomplikowanych cięć pod kątami i wykonywania detali.
- Diagnostyka i monitorowanie stanu urządzeń: sieć czujników i kamer umożliwia zachowanie pełnej kontroli nad toczącymi się procesami i samym urządzeniem. Co więcej: maszyna będzie w stanie podjąć część czynności diagnostycznych i redukować ryzyko awarii.
Automatyzacja niezależnie od technologii
Oczywiście wypalarki bazują na różnych technologiach cięcia. To, która z nich okaże się odpowiednia, zależy przede wszystkim od materiałów, jakie chcesz obrabiać. Wybór ma również przełożenie na właściwości maszyny, kulturę jej pracy i koszty – nie tylko te związane z zakupem, ale również eksploatacją. Co wyjątkowo ważne: wszystkie wycinarki CNC powinny być wyposażone w nowoczesne sterowniki CNC – tak działa na przykład firma Eckert.
Ich oprogramowanie pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości urządzeń. Precyzyjne wskazywanie parametrów cięcia i automatyzacja procesów są również możliwe w wycinarkach tlenowych, a więc maszynach, które ze względu na długą historię tej metody obróbki nie zawsze kojarzą się z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając oprogramowanie do CNC?
Maszyna CNC to złożona konstrukcja, nie inaczej jest również ze sterującym nią oprogramowaniem. Samo wskazywanie parametrów cięcia to nie wszystko. W warunkach Przemysłu 4.0, aby rywalizować z najbardziej konkurencyjnymi podmiotami, trzeba postawić na najbardziej zaawansowane narzędzia.
Sprawdź, czy oprogramowanie pozwala na integrację z innymi wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami teleinformatycznymi, w tym systemami zarządzania produkcją (MES) działającymi w ramach systemów ERP. Dzięki takiemu połączeniu uda Ci się zapewnić idealny przepływ danych i automatyzować procesy, co jest najlepszym sposobem na osiągnięcie wyższej rentowności.
Artykuł sponsorowany