System MES – jak w praktyce działa w firmach produkcyjnych?
System MES, produkcja, kobieta w białym kasku, mężczyzna w białym kasku, inżynieria produkcji

System MES – jak w praktyce działa w firmach produkcyjnych?

Brak specjalistycznego oprogramowania w firmach produkcyjnych jest najczęstszym powodem obniżonej efektywności ich pracy. Bez narzędzi umożliwiających planowanie i kontrolę tego, co dzieje się na hali, przedsiębiorcom ciężko jest myśleć o jakimkolwiek rozwoju swojej działalności.
Systemem doskonale znanym w tym środowisku jest MES. Oprogramowanie to umożliwia szybkie i efektywne modelowanie procesów produkcyjnych wraz z bieżącym monitorowaniem ich przebiegu. Inwestycja w system realizacji produkcji rozwiązuje zazwyczaj masę problemów, z jakimi w danej chwili boryka się konkretna działalność gospodarcza.

Funkcje systemów MES

System MES (z ang. Manufacturing Execution System) to oprogramowanie informatyczne, zaprojektowane i stworzone w celu zbierania danych bezpośrednio z hali produkcyjnej. Narzędzie przeznaczone do realizacji produkcji wyposażone jest w wiele ciekawych funkcji, z których w szczególności wyróżniamy:

  • Monitorowanie bieżącego czasu i wydajności pracy osób zatrudnionych i maszyn,
  • Śledzenie i sygnalizowanie pojawiających się na hali przestojów,
  • Planowanie przeglądów i remontów poszczególnych linii produkcyjnych,
  • Kontrolę toku produkcji w czasie rzeczywistym,
  • Harmonogramowanie postępów prac i zestawianie ze sobą wyników z różnych okresów,
  • Zbieranie danych z procesu technologicznego,
  • Kontrolę jakości produkowanego asortymentu,
  • Monitorowanie stanów magazynowych.

Cechą wyróżniającą systemy Qguar MES jest możliwość ich integracji z oprogramowaniem zewnętrznym, takim jak chociażby ERP czy SCADA. Dzięki temu pracownicy wszystkich działów w firmie mogą się ze sobą swobodnie komunikować, a niezbędne informacje pobierane z hali produkcyjnej trafiają na wspólną bazę danych.

industrial-factory-worker-working-in-metal-manufac-2023-11-27-05-28-49-utc.jpg

Systemy MES w praktyce

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu MES (manufacturing execution system) mogą być w zależności od czasu stosowania krótko- oraz długoterminowe. Już do dwunastu miesięcy po wprowadzeniu, przedsiębiorca zauważy znaczne obniżenie kosztów pracy przy jednoczesnym wzroście efektywności wszystkich procesów. Będzie to spowodowane skróceniem cyklu produkcyjnego przypadającego na jednego klienta, a tym samym ograniczeniem liczby przestojów na hali. Wpisywanie danych z produkcji do programu MES odbywa się przy użyciu specjalnych terminali bądź urządzeń mobilnych. Oznacza to redukcję zużycia papieru, na który w perspektywie roku przeznaczano do tej pory ogromne sumy pieniędzy.

Dzięki kontroli jakości produkowanego towaru, już na przestrzeni roku przedsiębiorcy będą mogli zaobserwować w tej kwestii znaczącą poprawę. Solidne produkty wychodzące spod szyldu danej marki będą stanowić dla niej świetną reklamę, a sam fakt dokładnego monitorowania procesu produkcji przyczyni się do ograniczenia marnotrawstwa surowców. Z tego też powodu wzrośnie zadowolenie klientów, którzy częściej będą decydować się na skorzystanie z usług danej firmy. Oprogramowanie MES może przyczynić się również do rozwoju danego przedsiębiorstwa. Po kilku latach od wdrożenia, proces wprowadzania nowych produktów na rynek okaże się dużo mniej czasochłonny i łatwiejszy niż dotychczas.

System MES
Udostępnij:
System MES – jak w praktyce działa w firmach produkcyjnych?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022