Brak specjalistycznego oprogramowania w firmach produkcyjnych jest najczęstszym powodem obniżonej efektywności ich pracy. Bez narzędzi umożliwiających planowanie i kontrolę tego, co dzieje się na hali, przedsiębiorcom ciężko jest myśleć o jakimkolwiek rozwoju swojej działalności.
Systemem doskonale znanym w tym środowisku jest MES. Oprogramowanie to umożliwia szybkie i efektywne modelowanie procesów produkcyjnych wraz z bieżącym monitorowaniem ich przebiegu. Inwestycja w system realizacji produkcji rozwiązuje zazwyczaj masę problemów, z jakimi w danej chwili boryka się konkretna działalność gospodarcza.
Funkcje systemów MES
System MES (z ang. Manufacturing Execution System) to oprogramowanie informatyczne, zaprojektowane i stworzone w celu zbierania danych bezpośrednio z hali produkcyjnej. Narzędzie przeznaczone do realizacji produkcji wyposażone jest w wiele ciekawych funkcji, z których w szczególności wyróżniamy:
- Monitorowanie bieżącego czasu i wydajności pracy osób zatrudnionych i maszyn,
- Śledzenie i sygnalizowanie pojawiających się na hali przestojów,
- Planowanie przeglądów i remontów poszczególnych linii produkcyjnych,
- Kontrolę toku produkcji w czasie rzeczywistym,
- Harmonogramowanie postępów prac i zestawianie ze sobą wyników z różnych okresów,
- Zbieranie danych z procesu technologicznego,
- Kontrolę jakości produkowanego asortymentu,
- Monitorowanie stanów magazynowych.
Cechą wyróżniającą systemy Qguar MES jest możliwość ich integracji z oprogramowaniem zewnętrznym, takim jak chociażby ERP czy SCADA. Dzięki temu pracownicy wszystkich działów w firmie mogą się ze sobą swobodnie komunikować, a niezbędne informacje pobierane z hali produkcyjnej trafiają na wspólną bazę danych.
Systemy MES w praktyce
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu MES (manufacturing execution system) mogą być w zależności od czasu stosowania krótko- oraz długoterminowe. Już do dwunastu miesięcy po wprowadzeniu, przedsiębiorca zauważy znaczne obniżenie kosztów pracy przy jednoczesnym wzroście efektywności wszystkich procesów. Będzie to spowodowane skróceniem cyklu produkcyjnego przypadającego na jednego klienta, a tym samym ograniczeniem liczby przestojów na hali. Wpisywanie danych z produkcji do programu MES odbywa się przy użyciu specjalnych terminali bądź urządzeń mobilnych. Oznacza to redukcję zużycia papieru, na który w perspektywie roku przeznaczano do tej pory ogromne sumy pieniędzy.
Dzięki kontroli jakości produkowanego towaru, już na przestrzeni roku przedsiębiorcy będą mogli zaobserwować w tej kwestii znaczącą poprawę. Solidne produkty wychodzące spod szyldu danej marki będą stanowić dla niej świetną reklamę, a sam fakt dokładnego monitorowania procesu produkcji przyczyni się do ograniczenia marnotrawstwa surowców. Z tego też powodu wzrośnie zadowolenie klientów, którzy częściej będą decydować się na skorzystanie z usług danej firmy. Oprogramowanie MES może przyczynić się również do rozwoju danego przedsiębiorstwa. Po kilku latach od wdrożenia, proces wprowadzania nowych produktów na rynek okaże się dużo mniej czasochłonny i łatwiejszy niż dotychczas.