Czujniki magnetyczne usprawniają pracę specjalistów – sprawdź, w jaki sposób
Czujniki magnetyczne

Czujniki magnetyczne usprawniają pracę specjalistów – sprawdź, w jaki sposób

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstw przyczynił się do wzrostu popularności inwestycji w rozwiązania, które pozwalają na automatyzację kluczowych procesów. Jednym z przykładów wdrażanych przez przedsiębiorstwa technologii są czujniki magnetyczne, wykorzystywane w wielu różnych sektorach przemysłu i produkcji. Czym są i na czym polega ich działanie?

Czym są i jak działają czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne (https://www.ifm.com/pl/pl/category/200_010_040) to jeden z rodzajów czujników zbliżeniowych, montowany w złożonych instalacjach przemysłowych. Wykorzystywane są do bezdotykowego wykrywania pola magnetycznego oraz ustalania pozycji poszczególnych obiektów. Znajdują one zastosowanie w miejscach, gdzie wymagane są duże odległości przełączania, w obszarach trudno dostępnych (np. w kanałach i rurach) oraz do wykrywania pozycji tłoków w siłownikach pneumatycznych lub hydraulicznych.

W jaki sposób pracuje czujnik magnetyczny? Zasada działania tego elementu polega na wykryciu zmiany pola magnetycznego, wytwarzanego np. przez magnes stały, ładunki elektryczne lub przewodniki. Pola te przenikają przez materiały niemagnetyczne, w związku z tym czujniki są w stanie wykryć magnesy m.in. przez drewno, tworzywa sztuczne, aluminium i stal nierdzewną.

Jednym z producentów czujników magnetycznych jest firma ifm electronic, w której asortymencie dostępne są czujniki:

  • całometalowe,
  • w obudowach cylindrycznych,
  • w obudowach prostopadłościennych,
  • odporne na wysokie ciśnienie,
  • do zastosowań spawalniczych,
  • prędkości do napędów,
  • safety magnetycznie kodowane.

Produkty te wyróżniają się kompaktową obudową, dużym zakresem wykrywania, a także odpornością na wstrząsy.

Czujniki magnetyczne a wyzwania współczesnych przedsiębiorstw

Proces rozwoju gospodarki przyczynia się do wzrostu wymagań zarówno klientów końcowych, jak i samych przedsiębiorstw. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, m.in. czujników, związane jest z koniecznością zdobycia odpowiedniej wiedzy o ich budowie i funkcjonowaniu oraz doświadczenia w użytku praktycznym. Ponadto niejednokrotnie konieczne jest zwiększenie tempa pracy oraz jej dokładności, a także eliminacja ewentualnych niedoborów kadrowych w kluczowych obszarach działalności firmy.

Automatyzacja produkcji to wdrożenie rozwiązań, które pozwalają zwiększyć udział maszyn w wielu procesach, ograniczając konieczność ingerencji człowieka. Umożliwiają realizację zadań wymagających dokładności, odciążając tym samym pracowników, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracy i optymalizacji kosztów.

Czujniki magnetyczne działają niezwykle precyzyjnie nawet w ciężkich warunkach, w których detekcja pozycji jest utrudniona, np. w obszarach o wyższej temperaturze lub cechujących się utrudnionym dostępem (np. w rurach). Są one odporne na zanieczyszczenia i wibracje. Zapewniają wyższą higienę pracy oraz bezpieczeństwo pracowników. Sprawdzą się w przedsiębiorstwach przemysłowych, gdzie czas i precyzja są szczególnie ważne.

Profesjonalne czujniki magnetyczne w ifm electronic

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości detektorów pozycji, sprawdź, jakie rozwiązania przygotowaliśmy dla Ciebie w ifm electronic na stronie ifm.com/pl/pl. Od wielu lat opracowujemy i produkujemy profesjonalne rozwiązania, które wspierają najważniejsze sektory w przedsiębiorstwach przemysłowych i nie tylko. W swojej ofercie posiadamy czujniki do pozycjonowania, kontroli ruchu, rozwiązania do monitoringu warunków pracy, komunikacji przemysłowej, a także rozwiązania IIoT, stosowanie m.in. w przemyśle 4.0.


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Czujniki magnetyczne usprawniają pracę specjalistów – sprawdź, w jaki sposób
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022