Szybkozłączki pneumatyczne - dlaczego ich rola jest tak duża?
Szybkozłączki pneumatyczne

Szybkozłączki pneumatyczne – dlaczego ich rola jest tak duża?

Są takie elementy wyposażenia układów czy maszyn, które choć niewielkie pełnią niezwykle ważną rolę i odpowiadają w znaczący sposób za efektywność pracy. Na pewno możemy zaliczyć do nich szybkozłączki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania.

Szybkozłączki pneumatyczne – dlaczego pełnią tak ważną rolę? 

Medium jakim jest sprężone powietrze wykorzystywane jest w wielu układach. Trzeba wiedzieć, że jest to czyste medium, które nie generuje zanieczyszczeń. Jednak, aby jego przepływ był właściwie ukierunkowany, a więc od kompresora, poprzez przewody aż do odbiornika niezbędne jest zastosowanie szybkozłączek pneumatycznych. Dostępne są one w wielu rodzajach, ale także należy dobierać je pod kątem samego zastosowania. Pamiętajcie, że właśnie dzięki szybkozłączach pneumatycznych możliwe jest połączenie ze sobą choćby przewodów kompresora czy siłowników, które do pracy wymagają sprężonego powietrza. Oczywiście zawsze należy wybierać szybkozłączki pneumatyczne, które spełniają określone standardy międzynarodowe, gdyż dzięki temu bardzo łatwo dobrać je pod kątem przewodów czy systemów.

Wybierając szybkozłączkę powietrza należy kierować się sposobem montażu, ale też dobierać je do środowiska pracy. Do wyboru jest szybkozłacze do powietrza wykonane z tworzyw sztucznych, z mosiądzu czy też z domieszką niklu. Jak możecie się domyślić te pierwsze są najtańsze, ale też podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się szybkozłącze pneumatyczne z mosiądzu, które może pracować w trudnych i zmiennych warunkach. Cena takich szybkozłączek nie jest wysoka.

Do prac specjalistycznych należy wybierać modele z domieszką niklu. Przy zakupie należy kierować się dodatkowo parametrami takimi jak dopuszczalny zakres temperatur, w jakim szybkozłączka pneumatyczna może pracować, ale i maksymalne ciśnienie robocze. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przepływ powietrza, jego średnica, rodzaj gwintu i średnica złączy. 

Szybkozłącza pneumtyczne rodzaje

Typów szybkozłączek pneumatycznych jest dużo. Niewątpliwie są one niezbędne do połączenia ze sobą dwóch elementów. Można wybrać szybkozłączki pod wąż, które przystosowane są do połączenia z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi. Wyróżniamy szybkozłączki z gwintem wewnętrznym, szybkozłącze do sprężonego powietrza z gwintem zewnętrznym, szybkozłączkę do powietrza pod przewód kalibrowany. Oczywiście różnią się one średnicą gwintu. Należy jeszcze pamiętać jak ważny jest króciec, który można określić również mianem końcówki.

Musi być on dostosowany do średnicy przewodu, który chcemy podłączyć do układu. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić szybkozłączkę pneumatyczną wtykową, wkręcaną oraz zawory kulowe. Biorąc pod uwagę liczbę wlotów i wylotów można wyróżnić modele wyposażone w jeden wlot oraz jeden wylot, a także trójniki, które posiadają jeden wlot i dwa wyloty oraz czwórniki wyposażone w dwa wloty i dwa wyloty. Fakt, że szybkozłączki dostępne są w tak wielu rodzajach sprawia, że można wykorzystać je w wielu różnych układach pneumatycznych, nawet zaawansowanych technologicznie. Do rozdzielania sprężonego powietrza na kilka przewodów służą specjalistyczne listwy rozdzielające. 

Zastosowanie szybkozłączki pneumatycznej w przemyśle

Szybkozłączki pneumatyczne w przemyśle są wykorzystywane na szeroką skalę. Wszędzie tam, gdzie stosuje się sprężone powietrze niezbędne jest też stosowanie szybkozłączek. Warto wiedzieć, że szybkozłaczka pneumatyczna pozwala na doprowadzenie powietrza do wybranego elementu układu pneumatycznego. Szybkozłączki znajdują się w liniach produkcyjnych o napędzie pneumatycznym, ale też w liniach transportowych czy kompresorach zasilających narzędzia bądź urządzenia pneumatyczne. Wykorzystywane są również w pojazdach, które wyposażone są w napęd pneumatyczny. Szybkozłączka pneumatyczna znajduje zastosowanie w stołach obrotowych, które zasilane są sprężonym powietrzem. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie korzysta się z układów pneumatycznych. Pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a więc wybierając szybkozłączki nie należy kierować się ich ceną, lecz należy zwracać uwagę na dopasowanie do układu oraz parametry techniczne. Dobre szybkozłączki służą przez naprawdę długi czas i nie są podatne na uszkodzenia.

Udostępnij:
Szybkozłączki pneumatyczne – dlaczego ich rola jest tak duża?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022