Krawędziarka – maszyna do zadań specjalnych
krawędziarka

Krawędziarka – maszyna do zadań specjalnych

Poprawna nazwa krawędziarek to prasa krawędziowa. Krawędziarka to innowacyjna maszyna, która służy do gięcia krawędziowego blach. Najczęściej sterowana jest za pomocą komputera. Posiada sterownik, który to umożliwia. Zbudowana jest ze stalowego korpusu, który ma zamontowane wewnątrz różne układy mechaniczne, hydrauliczne i związane z automatyką przemysłową. Poprawna nazwa krawędziarek to prasa krawędziowa. Krawędziarka to innowacyjna maszyna, która służy do gięcia krawędziowego blach. Najczęściej sterowana jest za pomocą komputera. Posiada sterownik, który to umożliwia. Zbudowana jest ze stalowego korpusu, który ma zamontowane wewnątrz różne układy mechaniczne, hydrauliczne i związane z automatyką przemysłową.

Gięcie – co to takiego?

Gięcie możemy zaliczyć do obróbek deformacyjnych. Poprzez zastosowanie odpowiednich maszyn, takich jak krawędziarki, zmienia się pierwotny kształt materiału. Blacha w tym procesie poddawana jest bardzo wysokiemu obciążeniu, aby uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli chcesz, aby gięcie Twoich materiałów przebiegało sprawie i miało wymiary oraz kształt dokładnie taki jak w projekcie to należy użyć maszyny, która jest precyzyjna i solidna. Dodatkowo nie bez znaczenia jest również jakość materiału, który będzie gięty. Zawsze sprawdź, czy dana blacha nadaje się do gięcia i posiada odpowiednie parametry.

Rodzaje krawędziarek

Na rynku najczęściej można spotkać krawędziarki: hydrauliczne, elektro-hydrauliczne oraz mechaniczne. Przed wyborem maszyny do swojej firmy należy sprawdzić wszystkie jej parametry. Największą siłę nacisku mają krawędziarki hydrauliczne. Ich siła nacisku dochodzi do kilkuset ton. Wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe stemple oraz matryce, które przeznaczone są do zadań specjalnych – pomagają w procesie karbowania oraz zagniatania blachy. Te maszyny najczęściej można spotkać w wielkich zakładach przemysłowych. Każda firma, która decyduje się na zakup takiego sprzętu, powinna dobrać krawędziarkę do indywidualnych potrzeb i dokładnie przemyśleć jej zastosowanie w firmie. Przed zakupem należy sprawdzić takie parametry jak:

  • ilość osi;
  • maksymalną siłę nacisku;
  • długość gięcia;
  • szybkość gięcia;

Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują krawędziarki. Przed zakupem dokładnie sprawdź parametry danej maszyny, ale także firmę, od której chcesz ją zakupić. Musi ona być rzetelna i sprawdzona. Cena krawędziarki jest bardzo wysoka, więc nie warto inwestować w sprzęt wątpliwej jakości.

Jak działa krawędziarka?

Krawędziarka ma za zadanie wykonywanie powtarzalnych i precyzyjnych cykli gięcia metalowych blach, które mogą mieć różną grubość. Cięcie odbywa się pod różnym kątem. Krawędziarki wyginają blachę, opuszczając belkę gnącą wraz ze stemplem na blachę ułożoną na matrycy przymocowanej do dolnej belki. Najczęściej dana blacha wyginana jest kilkakrotnie, aż do uzyskania właściwego kształtu.

Krawędziarki mogą wywierać nacisk kilku tysięcy ton, co sprawia, że nawet grube blachy mogą być gięte za jej pomocą. Różne stemple i matryce sprawiają, że blacha może uzyskać różny kształt. Te maszyny znajdują swoje zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i większych firmach. Używa się ich zarówno do wyginania małych elementów z blachy, jak i bardzo długich elementów. Ich wszechstronne zastosowanie sprawiło, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się na inwestycję w nie. Znacznie ułatwia pracę wielu zakładów przemysłowych i znacznie ją przyśpiesza.

Sterowanie krawędziarką

Producenci krawędziarek oferują najczęściej maszyny, które posiadają sterowanie CNC (Computerized Numerical Control). Jest to układ sterowania numerycznego, który jest wyposażony w mikrokomputer. Zastosowanie tej technologi sprawia, że praca na maszynie, w której zostało zastosowane to rozwiązanie jest szybkie i niezwykle precyzyjne.

Sterowanie CNC służy do kontrolowania poszczególnych osi w maszynie oraz odpowiada za ustawienie odpowiednich parametrów gięcia. Za jego pomocą możesz ustawić:

  • grubość blachy;
  • jaka ma być szerokość cięcia;
  • wskazać materiał, jaki będzie gięty;
  • wymiar gięcia;
  • odpowiedni stempel oraz matrycę.

Obsługa krawędziarki jest prosta, jednak należy pamiętać, że osoba odpowiedzialna za jej obsługę powinna zostać przeszkolona i odpowiednio przygotowana do pracy na tym stanowisku. Ważne jest także, aby pracować zgodnie z zasadami BHP, ponieważ ich nieprzestrzeganie może przyczynić się do poważnych wypadków.

Większość krawędziarek została wyposażona w programy, które umożliwiają stworzenie trójwymiarowej wizualizacji efektu, dzięki czemu można przewidzieć błędy i wprowadzić poprawki jeszcze przed przystąpieniem do gięcia materiału.

Zastosowanie krawędziarek

Krawędziarki znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Firmy chętnie z nich korzystają, ponieważ usprawnia ona ich pracę. Maszyny te pozwalają nadać blachom kształt zgodny z założeniami projektowymi. Wykorzystywane są w wielu branżach:

  • przemysł samochodowy;
  • lotniczym;
  • maszynowym;
  • medycznym;
  • reklamowym.

Branż, w których krawędziarki znajdują swoje zastosowanie, jest o wiele więcej, można by nawet pokusić się o to, że wykorzystywane są w każdej branży. Czasem nie zdajemy sobie sprawy ile urządzeń i maszyn, z którym korzystamy, zostało wykonanych za pomocą krawędziarek.

Jeśli szukasz sprawdzonej i dobrej maszyny, która znacznie usprawni procesy w Twojej firmie, to wystarczy, że wpiszesz w Google: „krawędziarka producent”, a otrzymasz wiele propozycji firm, które zajmują się sprzedażą tych maszyn. Przed zakupem zawsze sprawdź opinie o danej firmie, przeanalizuj stronę internetową oraz skontaktuj się z przedstawicielami handlowymi, którzy przedstawią swoje oferty. Warto kupić krawędziarkę bezpośrednio od producenta, ponieważ cena będzie wtedy najbardziej atrakcyjna, niż w przypadku zakupu przez pośredników.

Sprawdź w sklepie

krawędziarkakrawędziarka producentkrawędziarki
Udostępnij:
Krawędziarka – maszyna do zadań specjalnych
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022