Maszyny przemysłowe składają się z wielu elementów. Do najważniejszych części należą łańcuchy, których celem jest przeniesie siły napędowej z jednego mechanizmu na drugi. Wyróżnia się łańcuchy przemysłowe rolkowe, płytkowe i ogniwowe.
Właściwości łańcuchów przemysłowych
Głównym zadaniem łańcucha przemysłowego jest przenoszenie napędu z jednego wału na drugi i wprawianie w ruch urządzenia. Najczęściej łańcuchy pracują pod dużym obciążeniem, czasami również w sporych różnicach temperatur, dlatego muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów.
Do ich produkcji używa się najczęściej stali zwykłej lub nierdzewnej, a także tworzyw sztucznych. Łańcuch przemysłowy oparty jest na rolce, która w trybie niezależnym porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu koła napędowego.
Rodzaje łańcuchów do maszyn przemysłowych
Łańcuchy różnią się budową i przeznaczeniem. Do najbardziej popularnych, stosowanych w maszynach przemysłowych należą:
- łańcuchy rolkowe,
- łańcuchy płytkowe,
- łańcuchy ogniwowe.
Łańcuchy rolkowe
Łańcuchy rolkowe, zwane też łańcuchami Galla to cięgna elastyczne, które mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Składają się z ułożonych naprzemiennie ogniw połączonych za pomocą sworzni.
Mogą one być wykonane ze zwykłej stali, jednak do pracy w środowiskach agresywnych stosuje się łańcuchy nierdzewne, kwasoodporne lub ze specjalnymi powłokami ochronnymi. Ponadto mogą być one wstępnie przeprężane, co częściowo eliminuje ich wydłużenie w momencie rozruchu.
Ze względu na swoją konstrukcję łańcuchy rolkowe często stosowane są w warunkach dużych obciążeń i przy znacznych prędkościach liniowych. Zaliczają się do nich zwykłe łańcuchy rolkowe typu B (wg europejskiej normy) oraz A (wg amerykańskiej normy).
Można je podzielić na wiele rodzajów, w tym: łańcuchy tulejkowe, ze sworzniem rurkowym, z prostymi płytkami, łańcuchy z zabierakami, z wydłużonym sworzniem, z podwójną podziałką, wielorzędowe, do pracy na łukach, transportowe czy pociągowe.
Łańcuchy płytkowe
Ogniwa tego łańcucha składają się z cienkich płytek połączonych przegubowo ze sworzniem. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości tworzywa sztuczne, stal nawęglaną oraz stal nierdzewną, dzięki czemu mogą pracować w różnych środowiskach.
Łańcuchy płytkowe są bardzo wydajne, odporne na zużycie, a także charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Wyróżnia się następujące rodzaje łańcuchów płytkowych: prostobieżne oraz skrętne, z zabierakami, gładkie lub z nakładkami gumowymi.
Łańcuchy z tworzywa najczęściej stosowane są w transporterach służących do przemieszczania delikatnych produktów, na przykład: opakowań kartonowych, butelek szklanych i PET, puszek czy produktów spożywczych.
Natomiast łańcuchy płytkowe stalowe często stosuje się do transportu cięższych elementów. Ponadto mogą one również pracować przy większych prędkościach niż łańcuchy wykonane z tworzywa sztucznego.
Łańcuchy ogniwowe
Łańcuchy ogniwowe ogólnego zastosowania posiadają ogniwa krótkie, średnie i długie. Poszczególne elementy łańcucha są ze sobą spawane lub bocznie zgrzewane. Mogą być wykonywane są z różnych materiałów: stali czarnej, nierdzewnej, kwasoodpornej, ocynkowanej ogniowo lub galwanicznie.
Mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Łańcuchy ogniwowe wykorzystywane są przez przemysł: maszynowy, hutniczy, stoczniowy, cementowy, drzewny czy wydobywczy. Spotykane są między innymi w różnego rodzaju przenośnikach, podnośnikach i dźwigach.
Gdzie warto kupić łańcuchy do maszyn przemysłowych?
Frima Profilex to ceniony producent i dostawca kompletnych linii transportujących. W ofercie firmy znajdują się również łańcuchy do maszyn przemysłowych – ogniwowe, płytkowe czy rolkowe.
Przedsiębiorstwo Profilex współpracuje z wieloma producentami łańcuchów przemysłowych z całego świata i stale poszerza katalog produktów. Dlatego jest w stanie zaproponować różne rodzaje łańcuchów do transporterów – zarówno typowe, jak i specjalnego przeznaczenia.
Profilex posiada też własny dział konstrukcyjny oraz park maszynowy, może więc zrealizować zamówienie na podstawie indywidualnych wytycznych klienta.