Styropian biały vs. Grafitowy: wybór do budynku i izolacja cieplna
Styropian biały czy grafitowy

Styropian biały czy grafitowy?

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w celu termoizolacji budynku są niewątpliwie płyty styropianowe EPS. Stając jednak przed wyborem materiału często pojawia się pytanie, jaki styropian wybrać, biały czy grafitowy? Jakie są zatem różnice pomiędzy styropianem białym a grafitowym?

Styropian biały czy grafitowy – charakterystyka materiałów

Zarówno styropian biały, jak i grafitowy powstaje z polistyrenu ekspandowanego. Styropian grafitowy wzbogacono jednak o dodatek grafitu, który poza barwą wpływa również na jego właściwości. Warto więc zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy właściwościami tych materiałów.

Przewodność cieplna

Jednym z najważniejszych parametrów płyt styropianowych jest ich przewodność cieplna. Niewątpliwie lepszą izolacyjnością cieplną charakteryzuje się styropian grafitowy, którego współczynnik przewodzenia ciepła (λ) wynosi od 0,031 do 0,033 W/(m.K). Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku styropianu białego wynosi od 0,033 do nawet 0,045 W/(m.K). Wyższy współczynnik przewodzenia ciepła pozwala na osiągnięcie takiej samej izolacyjności przy cieńszych płytach styropianowych. Wraz ze zwiększeniem grubości warstwy termoizolacyjnej wzrastają koszty związane z zakupem materiału. Ponadto stosowanie zbyt grubej warstwy styropianu w przypadku ocieplania użytkowanych obiektów może spowodować zmniejszenie ilości wpadającego światła zewnętrznego.

Nasiąkliwość

Zarówno styropian biały, jak i grafitowy charakteryzuje się podobną nasiąkliwością wynoszącą ok. 5%. Na rynku można znaleźć specjalne odmiany o nasiąkliwości wynoszącej około 2%. Tak niska nasiąkliwość sprawia, że styropian może być stosowany również w przypadku fundamentów.

Barwa styropianu

Mogłoby się wydawać, że barwa styropianu to tylko kwestia wizualna, jednak wraz z kolorem styropianu wiążą się pewne utrudnienia związane z ich wbudowaniem. Chodzi tu o styropian grafitowy, który z uwagi na swoją ciemną barwę mocno się nagrzewa, w wyniku czego w strukturze styropianu powstają znacznie większe naprężenia niż w przypadku styropianu białego. Naprężenia te mogą być przyczyną pęknięcia lub zarysowania warstwy kleju. Nagrzewanie się styropianu może również powodować obniżenie przyczepności kleju do styropianu. Aby uniknąć skutków spowodowanych zbyt wysoką temperaturą, zaleca się, aby podczas prac ze styropianem grafitowym stosować osłony pozwalające na wykonywanie prac w cieniu.

Jakość styropianu a deklaracja producenta

W przypadku styropianu grafitowego kwestia jest oczywista, ponieważ materiał charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną. Problem dotyczy styropianu białego, gdyż jakość materiału nie zawsze idzie w parze z jego ceną. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybranie styropianu grafitowego.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę coraz wyższe wymagania izolacyjności cieplnej obiektów budowlanych, niewątpliwie lepszym materiałem jest styropian grafitowy. Materiał ten charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną, przez co sięga po niego coraz więcej inwestorów, a w szczególności tych, którzy stawiają na budownictwo energooszczędne. Styropian grafitowy jest jednak droższym rozwiązaniem niż styropian biały. Różnicę cenową można w tym przypadku zrekompensować biorąc pod uwagę eksploatację obiektu w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż lepsza izolacyjność cieplna ścian wpływa na mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania obiektu, co z kolei wpływa na niższe rachunki.


Zobacz też:

Kołki do styropianu – rodzaje kołków i ich montaż

Montaż płyt styropianowych

Ocieplenie fundamentów – czym ocieplić fundamenty?

Hydroizolacja powłokowa części podziemnych

Izolacja z mas bitumicznych (KMB)

Kołki do styropianumontaż kołków do styropianupłyty styropianoweStyropian biały czy grafitowy
Udostępnij:
Styropian biały czy grafitowy?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022