Schody stalowe
schody stalowe

Schody stalowe

Integralnym elementem każdego budynku umożliwiającym komunikację między różnymi poziomami są schody. Powinny one spełniać obowiązujące wymagania techniczne, które szczegółowo określono w Dz.U. 2019 poz. 1065 “Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, o czym pisaliśmy w odrębnym artykule Wymagania techniczne schodów i pochylni. Jednym z rodzajów schodów, w zależności od materiałów użytych do wykonania konstrukcji, są schody stalowe.

Schody stalowe – konstrukcja

Podstawowym materiałem stosowanym do tego rodzaju schodów jest stal oraz stalowe stopnie i kraty pomostowe. Konstrukcję nośną stanowią różnego rodzaju profile stalowe, których przekroje muszą zapewnić wytrzymałość i sztywność. Dobór profilu zależy od rozmiarów konstrukcji, a także obciążeń, jakie będzie ona przenosić. Belki policzkowe mają najczęściej formę płaskich blach, ceowników zimnogiętych bądź ceowników półzamkniętych. Jeżeli natomiast konstrukcje są bardziej obciążone lub też są dużych rozmiarów, wówczas policzki stanowią ceowniki lub dwuteowniki gorącowalcowane. Profile spawa się ze sobą w taki sposób, aby nadać konstrukcji odpowiedni kształt i umożliwić montaż stopni. Schody stalowe produkuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, ocynkowanej albo kwasoodpornej.

Stopnie i kraty pomostowe mogą być mocowane do bocznej ścianki policzków bądź nasadzane na policzki. Wykonywane są one najczęściej z kratownic (np. krata Wema), ale także z blach ryflowanych, tłoczonych i perforowanych lub też blach gładkich, do oklejenia wykładziną, wylania betonu bądź montażu prefabrykatu betonowego.

Zalety

Schody stalowe wyróżniają przede wszystkim bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Charakteryzują się dużą nośnością, są odporne na warunki atmosferyczne oraz środowiska korozyjne, nie wypaczają się. Montaż takich schodów jest zdecydowanie łatwiejszy i szybszy niż w przypadku na przykład schodów drewnianych czy żelbetowych. Gotowe elementy schodów dostarcza się na budowę. Po złożeniu są od razu gotowe do użytkowania. Schody metalowe są stosunkowo lekkie, dlatego też nie wymagają ciężkiej podbudowy. Łatwo dopasować je do każdej, nawet niewielkiej przestrzeni. Dzięki tym wszystkim zaletom schody stalowe mają szerokie zastosowanie.

Wady

Niestety schody stalowe nie są pozbawione wad. Są one zimne w dotyku, tak więc chodzenie po nich bosymi stopami czy też trzymanie za metalową balustradę może być nieprzyjemne. Stal to materiał wysoce przewodzący ciepło, dlatego też w przypadku wystąpienia pożaru łatwo się nagrzewają, co może utrudniać ewakuację. Zewnętrzne schody metalowe w miesiącach zimowych mogą być śliskie, co zwiększa ryzyko wypadku. Ponadto chodzenie po stopniach stalowych jest głośniejsze niż w przypadku np. schodów drewnianych czy żelbetowych.

Schody stalowe – zastosowanie

Schody stalowe do niedawna stosowało się głównie jako schody przemysłowe, techniczne oraz ewakuacyjne w obiektach przemysłowych, halach, fabrykach, silosach, itp. Jednak obecnie zyskują one coraz większą popularność w domach, obiektach użyteczności publicznej, firmach. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Mogą stanowić oddzielną budowlę służącą do pokonywania różnic poziomu terenu.


Zobacz też:

Projektowanie schodów – zasady wymiarowania

Wymagania techniczne schodów i pochylni

Dojścia i przejścia do urządzeń technicznych

Kąt nachylenia schodów

Kraty pomostowe

Udostępnij:
Schody stalowe
Napisane przez
Anita Witecka-Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
0
so-so
1
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022