Rozszerzalność temperaturowa a projektowanie instalacji przemysłowych
Rozszerzalność termiczna

Rozszerzalność temperaturowa a projektowanie instalacji przemysłowych

W procesie projektowania instalacji przemysłowych, kluczowe znaczenie ma uwzględnienie zjawiska rozszerzalności termicznej. Przewody rurociągu mogą ulegać kurczeniu i wydłużaniu się pod wpływem zmian temperatury, dlatego układ musi uwzględniać możliwość ich przemieszczenia się. Rozszerzalność termiczna jest powodowana przede wszystkim różnicą, jaka występuje pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą wewnątrz rury. Nierzadko wynosi ona nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

Uwzględnienie efektów rozszerzalności termicznej w instalacji

W instalacjach rurociągowych trzeba uwzględniać efekty spowodowane rozszerzalnością termiczną. Przy obliczaniu wydłużenia liniowego rury, należy uwzględnić jej długość, różnicę temperatur oraz materiał wykonania. Konieczne jest też sprawdzenie, jak wysokie jest przemieszczenie pomiędzy górną powierzchnią szyny a osią rury. W razie potrzeby należy zastosować odpowiednią metodę kompensacji. Stopień przemieszczenia dopuszczalnego nie jest stały i ściśle określony, ponieważ zależy od specyfiki samej instalacji. Kompensacja może być zapewniana naturalnie lub technologicznie, zależnie od dostępności niezbędnej przestrzeni. W przypadku kompensacji technologicznej, często stosowanym rozwiązaniem są prowadnice osiowe. Ich zastosowanie sprawia, że rury poruszają się tylko w jednym kierunku.

Zastosowanie punktów stałych w instalacji

W instalacji z punktami stałymi nie występuje ryzyko niepożądanego przemieszczania się rur, ponieważ obciążenia spowodowane rozszerzalnością termiczną są przenoszone na konstrukcję nośną budynku. Prawidłowo dobrane obejmy do mocowania rur dają możliwość utrzymania ich ciężaru po zamontowaniu do stropu lub ściany. Tego typu rozwiązanie powinno być dopasowane zarówno do obciążeń całego układu, jak i zmian temperatury powodujących wydłużalność przewodów podtrzymujących. Wysokiej jakości obejmy do łączenia rur stalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych trzeba prawidłowo rozmieścić. Punkty stałe zapewniają podparcie instalacji, a także zapewniają jej stabilność. Obejmy stalowe do rur mogą też ograniczyć ich rur poprzeczny, umożliwiają zarazem ruch wzdłużny przewodów. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczną eksploatację rurociągu. Obejmy ze stali nierdzewnej sprawdzają się nawet przy znacznych obciążeniach mechanicznych i termicznych.

Wykorzystanie odpowiednich mocowań

Obejmy metalowe do rur mogą posiadać dodatkowe usprawnienia, które również przyczyniają się do kompensacji efektów rozszerzalności temperaturowej i innych niekorzystnych zjawisk. Zależnie od zastosowań, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnej wkładki do eliminacji drgań i hałasu. Tego typu obejmy zaciskowe do rur można wykorzystać do montażu rurociągów na podłogach, sufitach oraz ścianach. Mocowania oferowane przez firmę Sikla sprawdzają się w przypadku instalacji wewnętrznych, w tym dla budownictwa ogólnego i przemysłowego. Na uwagę zasługuje chociażby obejma stalowa do rur z wklejonym profilem gumowym, używanym jako przesuwne łożysko do uzyskania bezszumowego i gładkiego ślizgu.

Zapobieganie kondensacji pary wodnej

Odpowiednie obejmy zaciskowe do rur mogą też przeciwdziałać zjawisku kondensacji pary wodnej. W takim przypadku konieczna jest warstwa izolacji. W instalacjach chłodniczych sprawdzi się obejma zaciskowa na rurę wyposażona w specjalną wkładkę, która na powierzchniach stykowych posiada warstwę pianki elastomerowej oraz dodatkowo łaszcz z folii PVC. Taka konstrukcja zapewnia optymalne połączenie z izolacją i chroni przed powstawaniem kondensatu. Obejmy ze stali nierdzewnej z warstwą izolacyjną sprawdzą się w instalacjach chłodzących, klimatyzacyjnych oraz grzewczych. Ich zastosowanie zabezpiecza też przed powstawaniem mostków termicznych. Obejmy do rur z kwasówki i innych materiałów są też proste w montażu, co wynika z elastycznych przegubów elastomerowych. Nie tylko zapewnia to dobre parametry izolacyjne, ale tez ułatwia mocowanie rur o różnych średnicach za pomocą elementu o jednej wielkości. Taka obejma do łączenia rur może tez być mocowana bez użycia pasty uszczelniającej.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Rozszerzalność temperaturowa a projektowanie instalacji przemysłowych
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022