Rekuperacja a ograniczenie zapotrzebowania na ciepło w budynku
rekuperacja, budynek, budynek parterowy, klimatyzator

Rekuperacja jako ważny aspekt ograniczenia zapotrzebowania na ciepło budynku

Rekuperacja pełni niezwykle ważną rolę w kontekście ograniczenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Wszyscy ci, którzy planują budowę domu, powinni z całą pewnością pamiętać o uwzględnieniu rekuperacji, ponieważ wynika z tego wiele korzyści. W poniższym artykule pokrótce przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rekuperacji. Zapraszamy do lektury.

Czym jest rekuperacja? Wyjaśniamy!

Rekuperacja to określenie dla specjalnego rodzaju wentylacji mechanicznej, która jest wyposażona dodatkowo w funkcję odzysku ciepła. System ten jest z roku na rok wybierany coraz chętniej, ponieważ jest doskonałą alternatywą dla mało wydajnej wentylacji grawitacyjnej. Zdecydowanie najważniejszy jest wspomniany odzysk ciepła z zanieczyszczonego, wypuszczanego strumienia powietrza, za co odpowiedzialny jest wymiennik ciepła. System ten sprawia, że nie następuje utrata ciepła. Świeży strumień, który jest nawiewany do wnętrza, jest wstępnie ogrzewany, dlatego też koszty związane z ogrzewaniem mieszkania są nieporównywalnie niższe. Oznacza to, że rekuperacja stanowi bardzo ważny czynnik mający ogromny wpływ na zapotrzebowanie na ciepło w budynku oraz na wartość EP w charakterystyce energetycznej budynku. 

Dodatkowym atutem wentylacji mechanicznej jest fakt, iż funkcjonuje ona przez cały rok – zarówno zimą jak i latem. To ogromna różnica w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, która najlepiej funkcjonuje przy temperaturze wynoszącej mniej niż 12 stopni.

Zdrowe powietrze

Wyróżnikiem rekuperacji jest fakt, iż powietrze w obrębie domu jest nieustannie wymieniane. Kwestia ta ma bardzo istotne znaczenie przede wszystkim w sezonie grzewczym, kiedy to wietrzymy pomieszczenia jak najrzadziej w związku z zanieczyszczeniem powietrza. Wyróżnikiem rekuperacji jest fakt, iż dzięki niej odprowadzane jest z mieszkania zużyte powietrze, a w zamian dostarczane jest świeże. Świeże powietrze oczyszczane jest przez specjalne filtry, dlatego do domu dostaje się ono wolne od roztoczy, kurzu i różnego rodzaju szkodliwych związków. 

Aby zainwestować w rekuperację w domu, należy najpierw skontaktować się z profesjonalną firmą, która wykona projekt. Jedną z renomowanych firm przygotowujących projekty rekuperacji jest Eran. Szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na www.eran.com.pl

rekuperacja
Udostępnij:
Rekuperacja jako ważny aspekt ograniczenia zapotrzebowania na ciepło budynku
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022