Rodzaje powłok ochronnych na betonie
Rodzaje powłok ochronnych na betonie

Rodzaje powłok ochronnych na betonie

Ochrona powłokowa to wykonywanie powłok na konstrukcji których głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed czynnikami środowiskowymi. Proces polega na ułożeniu specjalnego materiału o określonej grubości na powierzchni konstrukcji. Hydrofobizacja i impregnacja betonu pełnią funkcję podobną do cienkich powłok, ale nie tworzą pełnej powłoki. Zmieniają jedynie strukturę powierzchni betonu.

Rodzaje powłok ochronnych na betonie

Pośród powłok przeznaczonych do ochrony betonu można wyróżnić:

  • Hydrofobizację to proces impregnacji betonu, który powoduje, że jego powierzchnia ma zdolność do odpychania wody. W trakcie hydrofobizacji, pory i kapilary betonu nie są wypełnione żadnym materiałem, ale jedynie powierzchnia zewnętrzna oraz ścianki porów i kapilar są pokryte specjalnym preparatem (do pewnej głębokości).
  • Impregnacja to proces, który redukuje ilość porów na powierzchni betonu i wzmacnia jego warstwę zewnętrzną. Pory i kapilary w betonie zostają wypełnione specjalnym preparatem, który może częściowo lub całkowicie zamknąć te przestrzenie.
  • Powłoka ochronna to ciągła warstwa, która jest nałożona na powierzchnię betonu. Wśród różnych typów powłok można wyróżnić:
    • powłoki cienkowarstwowe (czyli powłoki malarskie), których grubość wynosi zwykle od 100 do 700 μm,
    • Powłoki grubowarstwowe o grubości od 0,7 do 2 mm oraz wyprawy (najgrubszy rodzaj powłok) o grubości od 2 do 7 mm.

Podział powłok ochronnych w zależności od ich sztywności:

Biorąc pod uwagę sztywność powłok powłoki ochronne można podzielić na:

  • Powłoki sztywne to twarde powłoki ochronne, które nie są odporne na zarysowania podłoża. Jeśli dojdzie do zarysowania betonu, powłoka sztywna ulegnie pęknięciu i rysa stanie się od razu widoczna na jego powierzchni.
  • Powłoki elastyczne to powłoki ochronne, które są odporne na zarysowania. Są w stanie „mostkować” rysy, co oznacza, że w pewnym stopniu są odporne na uszkodzenia podłoża. Jeśli dojdzie do zarysowania betonu, powłoka elastyczna nie ulega pęknięciu i zachowuje ciągłość. Rysa na powierzchni betonu nie jest widoczna.
  • Izolacjo-nawierzchnie to grube powłoki lub wyprawy, które jednocześnie pełnią funkcję izolacji w przypadku obiektów drogowych. Na izolacjach tego typu może się odbywać zarówno ruch pieszy lub ruch kołowy. Wśród izolacjo-nawierzchni wyróżnia się kilka rodzajów.
  • izolacjo-nawierzchnie wykonane na bazie żywicznej bądź emulsji asfaltowej.

Literatura:

[1] K. Germaniuk, Powłoki ochronne na mostach żelbetowych – oczekiwania i rzeczywistość, XXV Konferencja Naukowo-Techniczna, Międzyzroje 2011.


Zobacz też:

Przygotowanie konstrukcji do cynkowania ogniowego

Obliczenie zapotrzebowania na farbę – poradnik

Zabezpieczenia antykorozyjne – w pigułce

Stopnie przygotowania podłoży stalowych

Obraz Lutz Peter z Pixabay
Udostępnij:
Rodzaje powłok ochronnych na betonie
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022